A A+ A++

Ostrowska spółka komunalna Wodkan planuje wybudować w Rąbczynie farmę fotowoltaiczną. Umowa z wykonawcą została podpisana. Inwestycja pochłonie 6 mln zł, ale ma przynieść wymierne oszczędności – zapewniają przedstawiciele spółki oraz władze miasta. Prace ruszą prawdopodobnie jeszcze w październiku.

Ostrowska spółka komunalna Wodkan planuje wybudować farmę fotowoltaiczną. Umowa z wykonawcą została podpisana. Inwestycja pochłonie 6 mln zł, ale ma przynieść wymierne oszczędności.

Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Pieniądze na pokrycie kosztów robót zostały zabezpieczone. Pochodzą m.in. z pożyczki otrzymanej przez Ostrów Wielkopolski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To w dużej części umarzalna pożyczka – podkreśla prezydent Beata Klimek. – Dla mnie to niezwykle ważna inwestycja, bo jest ona kolejną związaną z odnawialnymi źródłami energii dodaje.

Prezes spółki Marek Karolczak zdradza szczegóły przyszłych oszczędności. – Te pieniądze, które zaoszczędzimy, patrząc chociażby na ceny oferowane przez operatorów na przetargach, opzwolą nam na zmniejszenie kosztów. Będziemy mogli wykorzystać te pieniądze m.in. na remonty czy budowę nowych odnawialnych źródeł energii zaznacza.

Jeśli pogoda pozwoli, a prace przebiegną zgodnie z planem, do końca roku powinny zakończyć się prace ziemne. Pozwoliłoby po od nowego roku pokrywać stoły konstrukcyjne panelami fotowoltaicznymi. Początek 2023 roku ma być początkiem prac nad budową nowej stacji transformatorowej. Z niej prąd popłynie do urządzeń znajdujących się na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie. – Zostaną tam wykonane również prace związane z telemechaniką podkreśla Zdzisław Stachowiak, wykonawca inwestycji.

Podpisanie umowy na budowę farmy fotowoltaicznej w Rąbczynie / fot. UM Ostrów

Farma fotowoltaiczna ma pozwolić Wodkanowi na zwiększenie produkcji elektrycznej o co najmniej 10 proc. – W szczytach pozwoli nam to wykorzystywać energię we własnym zakresie, a w porach wieczornych czy nocnych, kiedy produkcja na farmie fotowoltaicznej będzie minimalna lub nie będzie występowała, będziemy posiłkować się energią od operatora wyjaśnia Marek Karolczak, prezes Wodkanu.

Inwestycja ma być elementem budowy niezależności energetycznej miasta. – Budujemy drugi ring energetyczny miasta. To jest dzisiaj bardzo trudne. Jakiś miesiąc temu informowaliśmy, że musimy przeredagować inwestycje, które są realizowane w tym przypadku przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Dlatego, że przede wszystkim musimy kupić węgiel i zakontraktować gaz oraz energię elektryczną, żeby puszczać ciepło w sezonie grzewczym do mieszkańców wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Jak podkreśla, z jednej inwestycji miasto nie zrezygnuje – właśnie z budowy ringu energetycznego.

Instalacja fotowoltaiczna ma pozwolić na roczną produkcję energii porównywalną ze średnim zużyciem jej przez 230 gospodarstw domowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLewandowski obiecał kibicom jedno
Następny artykułBraun nie jest już w komisji, a i tak ma wgląd do tajnych danych. To ogromne zagrożenie