Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ostatecznie zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu – Enea i Energa Obrót. Oznacza to, że rachunki ich odbiorców, w tym wypadku gospodarstw domowych, wzrosną o ok. 9 zł na miesiąc.
Moje rachunki za prąd są:
Oddaj głos Łącznie głosów: 525
Wzrost rachunku odbiorców Energi Obrót w grupie G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) wzrośnie o 11,3 proc., a Enea o 12,2 proc.
– W wyniku nowych taryf rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy – napisano w komunikacie URE.
W połowie grudnia prezes URE odrzucił wnioski firm Enea i Energa Obrót. Nieoficjalnie mówiło się, że spółki wnioskują o podwyżki rzędu nawet 30 proc. Koncerny miały prawo się odwołać lub zmienić wniosek i jak widać skorzystały z tej możliwości.
Sprzedawcy Enea i Energa Obrót mogą zmienić ceny za energię elektryczną w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych, w stosunku do których będą stosowali taryfę zatwierdzaną przez prezesa URE, najwcześniej po 14 dniach od ich zatwierdzenia przez regulatora, czyli od 13 stycznia 2020 roku. Taryfy zostały zatwierdzone na okres wnioskowany przez przedsiębiorstwa, tj. taryfa Enei – do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót do końca 2020 roku.
W połowie grudnia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził już taryfę Operatora Systemu Przesyłowego (PSE) pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej (tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator) oraz taryfę na sprzedaż energii sprzedawcy z urzędu – Tauron Sprzedaż. Te taryfy przedsiębiorcy mogą stosować od 1 stycznia 2020 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS