A A+ A++

Pytanie: Złożyłam korektę wniosku o dodatek węglowy 20 sierpnia 2022 r. W pierwszej wersji określiłam, że opalam drzewem. Natomiast w korekcie określiłam, że opalam węglem. Czy będzie mi przysługiwał dodatek w kwocie 3000?

Odpowiedź

Z pytania wynika, że wystąpiła sprzeczność między głównym źródłem ogrzewania według danych z CEEB, a wnioskiem o dodatek. Po korekcie to samo urządzenie grzewcze wskazane w CEEB, powinno figurować we wniosku o dodatek.

Przypomnijmy, że dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy:

  1. Głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi.
  1. Ww. urządzenia są wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).
  1. Zgłoszenie do CEEB albo wpis miały miejsce do dnia 11 sierpnia 2022 r. Po 11 sierpnia 2022 r. zgłoszenie jest możliwe w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 ww. ustawy.
  1. Jeżeli pod jednym adresem mieszka kilka rodzin, dodatek węglowy otrzyma pierwszy wnioskodawca.

Spełnienie powyższych warunków uprawnia do korekty wniosku. Jej brak oznacza, że otrzyma Pani wezwanie z urzędu w celu eliminacji błędu – gmina z urzędu sprawdzi, jakiego typu urządzenie grzewcze jest zgłoszone jako główne w CEEB.

Jeżeli w ewidencji CEEB wskazano więc piec opalany węglem do 11 sierpnia 2022 r, to otrzyma Pani dodatek węglowy. Jeżeli do tej daty wskazano w CEEB piec opalany drewnem, to przysługuje dodatek do drewna. Analogiczna zasada obowiązuje dla dodatku do pelletu.

W zakresie sposobu wypełnienia wniosku o dodatek radzimy skorzystać z podpowiedzi pracownika odpowiedniego MOPS. Nie widząc dokumentów, nie jesteśmy w stanie wskazać prawidłowego postępowania. Dodatek węglowy i dodatek do drewna wymagają dwóch osobnych wniosków składanych na podstawie osobnych ustaw. Sama korekta wniosku nie ma nic wspólnego z ww. datą 11 sierpnia 2022 r. Można jej dokonać później (np. 20 sierpnia 2022 r.).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLista zakażeń koronawirusem w powiatach Wielkopolski (5 października 2022)
Następny artykułZgłosił, że widział, jak ktoś podrzucił skatowanego psa. Sam usłyszał zarzuty i trafił do aresztu