A A+ A++

Pierścieniak grynszpanowy, czyli Stropharia aeruginosa, to ciekawy gatunek grzyba, którego nie sposób nie zauważyć w leśnej ściółce. Wyróżnia się niespotykaną kolorystyką. Jak wygląda, gdzie można go znaleźć i czy ten wyjątkowy, niebieski grzyb jest jadalny?

Jesień to sezon na grzybobranie. Wybierając się na spacer do lasu, można znaleźć borowiki, kurki, koźlarze, rydze, kanie i wiele innych, jadalnych gatunków. Oprócz powszechnie znanych i lubianych grzybów, czasem jednak pojawiają się mniej popularne osobniki, takie jak pierścieniak grynszpanowy.

Pierścieniak grynszpanowy – jak wygląda niebieski grzyb?

Pierścieniak grynszpanowy, nazywany również łysiczką niebieskozieloną (łac.  Stropharia aeruginosa), to wyjątkowo ciekawy gatunek grzyba. Ma niespotykany w polskich lasach niebieski kolor oraz lśniącą, pokrytą śluzem powierzchnię. Niektóre osobniki mogą mieć również odcień ciemnej zieleni lub delikatnej szarości. 

Dolna część kapelusza pokryta jest blaszkami. Pierścieniak grynszpanowy dorasta do ok. 10 cm.

Gdzie rośnie pierścieniak grynszpanowy?

Niebieski grzyb spotykany jest na terenie Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Polsce rośnie w lasach liściastych i mieszanych, a także na obrzeżach lasów i na łąkach. Okr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMŚ, gr. F: Amerykanki pomimo problemów wygrały z Dominikaną, Turcja lepsza od Niemek
Następny artykułPODKARPACIE. 21-letni Ukrainiec „delektował” się marihuaną (FOTO)