A A+ A++

Jest wyrok w sprawie lekarza Jerzego M. Zgodnie z orzeczeniem sądu medyk został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz na 10 lat zakazu wykonywania zawodu. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Wyrok w sprawie lekarza Jerzego M. zapadł we wtorek w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ. 

Jerzy M. skazany. Lekarz usłyszał wyrok

– Lekarz Jerzy M. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz na 10 lat zakazu wykonywania zawodu lekarza – poinformowała pełnomocniczka żony Piotra Pawłowskiego, radca prawny Beata Bosak-Kruczek.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyroku. Szczególnie z tej drugiej części, ponieważ razem z prokuraturą wnioskowaliśmy o osiem lat zakazu wykonywania zawodu lekarza, a sąd sam z siebie dał 10 lat – podkreśliła Beata Bosak-Kruczek. Dodała przy tym, że z “całą pewnością rodzina państwa Pawłowskich nie będzie składała apelacji od tego wyroku”.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś zaznaczył, że orzeczona kara oraz środki karne wobec Jerzego M. są zbieżne z wnioskami prokuratora. – Wniesienie apelacji jest mało prawdopodobne – przekazał prokurator.

– Jest to kolejna sprawa prowadzona przez Samodzielny Dział ds. Błędów Medycznych Prokuratury Regionalnej w Warszawie zakończona wydaniem wyroku skazującego, przy czym w tym przypadku lekarz w praktyce nie będzie już mógł wykonywać swego zawodu – dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Czytaj też: Śmierć Piotra Pawłowskiego. Lekarz pogotowia z zarzutami

Lekarz Jerzy M. a Piotr Pawłowski. Zabrakło zainteresowania?

Z akt sprawy wynika, że Jerzy M. urodził się w 1948 r. w Lublinie. Dokumentacja zgromadzona przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie nie wskazuje, jak długo M. pracował w warszawskim pogotowiu. Wiadomo jednak, że jesienią 2018 r. jeździł z Zespołem Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego “Meditrans”, był kierownikiem zespołu i powinien ściśle nadzorować jego pracę.

W środę 3 października około godziny 6 rano Piotr Pawłowski, twórca i prezes Fundacji Integracja, stracił w swoim domu przytomność. Już poprzedniego dnia źle się czuł. Z powodu porażenia mięśni klatki piersiowej miał problemy z odksztuszaniem śliny. Wieczorem był w kontakcie z lekarzem, wziął zalecone leki. Żona pomogła mu zmienić pozycję i oklepała plecy, by ułatwić oddychanie. Rano Ewa Pawłowska wezwała pogotowie i przystąpiła do reanimacji męża. Pomagała jej matka. Udało się chwilowo przywrócić funkcje życiowe.

Gdy na miejsce dotarli ratownicy, kardiomonitor pokazał saturację na poziomie 74 proc. Medycy podjęli próbę zaintubowania pacjenta, ale ta się nie powiodła. Jak wynika z ich zeznań, kierujący zespołem Jerzy M. nie był zainteresowany udzieleniem pomocy, nie był nawet w bezpośredniej bliskości Piotra Pawłowskiego, a – jak się później okazało – uzupełniał na tablecie dane w Karcie Medycznych Czynności Ratunkowych. Według ratowników ze strony lekarza nie padło ani jedno pytanie o parametry życiowe Pawłowskiego. Nie było także polecenia podania mu leków poprawiających zaburzoną pracę serca, czy płynów.

Ratownicy założyli Piotrowi Pawłowskiemu maskę krtaniową i na sygnale przewieźli do Szpitala Bródnowskiego. Tam stan pacjenta określono jako ciężki – był głęboko nieprzytomny, jego źrenice były szerokie, nie reagowały na światło. Objawy odpowiadały ciężkiemu uszkodzeniu mózgu spowodowane niedotlenieniem i niedokrwieniem. Piotr Pawłowski nie odzyskał już przytomności. Zmarł 8 października o godz. 2:50 w szpitalu.

Jerzy M. z wyrokiem. Seria zarzutów

74-letni dziś Jerzy M. zarzuty usłyszał w styczniu 2020 r. Został jednocześnie zawieszony w wykonywaniu zawodu lekarza i ma zakaz opuszczania kraju. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, nie czuł się winny.

17 czerwca 2021 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Jerzemu M., któremu zarzuciła narażenie pokrzywdzonego Piotra Pawłowskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej. – Jest to drugi akt oskarżenia przeciwko temu mężczyźnie sporządzony przez prokuratorów Samodzielnego Działu ds. Błędów Medycznych – informował wcześniej prok. Marcin Saduś.

Poprzedni akt oskarżenia trafił do sądu w grudniu 2020 roku i dotyczył analogicznych … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIda Nowakowska zaliczyła wpadkę na wizji. Interweniowała koleżanka z TVP
Następny artykułBędzie nowy Cyberpunk od CD Projekt RED