Dzisiaj, 4 października (11:47)
– Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą – powiedziała jasno szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ze swoją niemiecką odpowiedniczką stwierdził: – Społeczeństwo polskie wciąż odczuwa traumę wskutek niemieckiej napaści w 1939 r.; to ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich; czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem.
– Wiem, że ten temat interesuje wielu ludzi w twoim kraju. Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności. Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu niemieckiego jest kwestią zamkniętą – stwierdziła Annalena Baerbock na konferencji prasowej po spotkaniu.
Baerbock odnosząc się do wystosowanej przez Polskę noty ws. reparacji podkreśliła, że “kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą”. “Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość z naszą Unią Europejską, jest to nie tylko nasze ubezpieczenie na życie, szczególnie w tych czasach, ale jest to naszym instrumentem na przyszłość” – oświadczyła.
Minister spraw zagranicznych Niemiec podkreślała, że przyjaźń między Polską a Niemcami jest wielkim darem. – Dziękujemy milionom Polek i Polaków, że mimo naszych przestępstw, możemy budować wspólną przyszłość. Dobrze, że się spotkaliśmy. Wiem, że ten temat interesuje wielu ludzi w twoim kraju. Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności – mówiła.
– To cierpienie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie – dodała.
Dodała, że było to “całkiem inne cierpienie” niż to, które Niemcy zadawały w innych krajach. Cierpienie związane z “kampanią uciśnienia, germanizacją, czystym wyniszczeniem” – zaznaczyła.
Baerbock podziękowała także za możliwość poniedziałkowego spotkania z osobami ocalałymi z Powstania Warszawskiego, którym “Niemcy uczynili rzeczy najokropniejsze”. Dodała, że zarówno podczas tego spotkania jak i na co dzień odczuwalna jest obecność bólu wydarzeń z II wojny światowej.
– I to mianowicie nie tylko wśród osób 90-letnich, ale także 9-letnich. Ponieważ to cierpienie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. I tego w Niemczech może nie na co dzień jesteśmy świadomi. I szczególnie w Niemczech musimy sobie o tym przypominać – mówiła szefowa MSZ Niemiec.
Szef polskiej dyplomacji zauważył, że stanowisko rządu federalnego ws. reparacji jest rzeczywiście znane polskiemu rządu. – I właśnie dlatego sformułowaliśmy, parafowaną wczoraj przez mnie, notę – powiedział Rau.
Zgodził się ze swoja niemiecką odpowiedniczką co do wspólnej odpowiedzialności za jedność w przyszłej Europie. – Bez wątpienia mamy także wspólną odpowiedzialność wobec pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tym samym jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w tej kwestii (reparacji) będzie, w wyniku dialogu, ewoluować. Chociażby dlatego, że nikt w Niemczech i w Polsce … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS