Nie złoto, lecz ropa, gaz i wołowina – do tych zasobów porównali badacze BTC pod względem szkodliwości dla środowiska.
Źrodło fot. jaydeep_ | Pixabay.
i
Boom na kryptowaluty okazał się kosztowny nie tylko dla graczy. Grupa badaczy z Nowego Meksyku podaje, że z perspektywy szkód klimatycznych bitcoin to nie złoto, lecz raczej ropa naftowa albo… wołowina.
Zespół Benjamina Jonesa, profesora nadzwyczajnego ekonomii na Uniwersytecie Nowego Meksyku, przeprowadził analizę zużycia energii na wydobycie BTC w latach 2016-2021. Wyniki ujawniono w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Scientific Reports”.
Bitcoin kosztowniejszy od państw
Jak czytamy, w samym 2020 roku na kopanie bitcoina zużyto ponad 75 terawatogodzin energii. To więcej niż w tym samym czasie potrzebowały Portugalia (48,4 TWh na rok) oraz Niemcy (69,9 TWh/r).
Ponadto badacze szacują, że każda „moneta” BTC wydobyta w 2021 roku odpowiada za emisje 113 ton dwutlenku węgla. W 2016 r. wartość ta wynosiła 0,9 tony, co daje 126-krotny wzrost w ciągu pięciu lat.
W efekcie zwiększył się także koszt bitcoina w stratach klimatycznych. Jones podaje, że w 2021 roku kopanie BTC przełożyło się na tzw. społeczny koszt węgla (wartość szkód wyrządzonych przez każdą tonę dwutlenku węgla) powyżej 3,7 miliarda dolarów i ponad 11 tys. dol. na „monetę”. W 2020 r. zdarzało się wręcz, że „koszt środowiskowy” BTC przewyższał jego wartość rynkową.
BTC: nie złoto, lecz wołowina
Według analizy straty klimatyczne wynikające z kopania bitcoina w latach 2016-2021 wyniosły 35% rynkowej wartości tej kryptowaluty. W praktyce oznacza to, że pod tym względem wydobycie BTC było mniej kosztowne od m.in. gazu (46%), ale bardziej od produkcji wołowiny (33%), o złocie nawet nie mówiąc (4%).
Porównanie strat klimatycznych BTC z innymi produktami.Źródło: „Scientific Reports”.
Dlatego też autorzy analizy stawiają sprawę jasno: wydobycie bitcoina nie tylko nie staje się coraz bardziej „zrównoważone”, ale wręcz coraz silniej szkodzi środowisku, i to bez uwzględniania potencjalnie zawyżonej ceny kryptowaluty:
Nie znajdujemy dowodów na to, że wydobycie bitcoina staje się z czasem bardziej zrównoważone. Nasze wyniki sugerują coś wręcz przeciwnego: „kopanie” BTC staje się z czasem coraz bardziej „brudne” i szkodliwe dla klimatu. Reasumując, wpływ bitcoina na środowisko zmierza w złym kierunku.
Badacze postulują, by twórcy bitcoina poszli za przykładem Ethereum i zrezygnowali z modelu pracy proof-of-work (POW) na rzecz proof-of-stake (POS), co – w największym skrócie – przełożyłoby się na zmniejszenie zużycia energii. Jednakże sami autorzy raportu wskazują, że nie ma na to większych szans w najbliższej przyszłości i konieczne mogą być regulacje prawne wymierzone w cyfrowe monety.
Może Cię zainteresować:
- Kryptowaluty – złe, dobre czy neutralne?. Jak bitcoin i inne kryptowaluty zmieniają świat?
Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS