Płocczanka Małgorzata Jutrzenka jako czwarta w Polsce została Międzynarodowym Certyfikowanym Niezależnym Trenerem ADOS-2 – od teraz uczy innych, jak rozpoznać spektrum autyzmu.
Małgorzata Jutrzenka to psycholog, pedagog specjalny, pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny, terapeuta, konsultant i szkoleniowiec. Jest prezesem Fundacji „EDUKIDSMED Podaruj Dziecku Przyszłość”, a także autorką i założycielką płockiego MC PROGRAM Centrum Diagnozy i Terapii Dzieci oraz MC PROGRAM Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego, specjalizującego się w terapii dzieci ze spektrum autyzmu.
Dzięki swojej pracy, jest obecnie również Międzynarodowym Niezależnym Certyfikowanym Trenerem ADOS-2, a trzeba podkreślić, że podobnym tytułem mogły się dotychczas pochwalić tylko trzy osoby w Polsce. Pani Małgorzata dołączyła do tego grona jako czwarta.
ADOS-2 to specjalnie przygotowany protokół obserwacji, określany jako “złoty standard” w diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Celem zastosowania tego narzędzia jest ocena pięciu sfer funkcjonowania osoby badanej w zakresie poziomu rozwoju oraz używania języka i komunikacji, wzajemności w interakcjach społecznych, rozwoju zabawy i/lub wyobraźni i kreatywności, zachowań stereotypowych i sztywnych zainteresowań oraz innych zachowań odbiegających od normy.
– Osoby w spektrum są niezwykle zróżnicowane. Nam – osobom neurotypowym trudno czasem zrozumieć ich neuroróżnorodność, uchwycić istotę nietypowości. Czułość protokołów ADOS-2 pozwala uchwycić to, co w zwykłej obserwacji mogłoby zostać niedostrzeżone. Dzięki ADOS-2 cały proces staje się dużo łatwiejszy. Dziś nie wyobrażam sobie już diagnozy spektrum bez wykorzystania ADOS-2 – mówi Małgorzata Jutrzenka.
Od czerwca 2022 roku Małgorzata Jutrzenka efektywnie szkoli i superwizuje kolejnych specjalistów w zakresie wykorzystywania ADOS-2 w diagnostyce klinicznej.
Aktualnie na szkolenia prowadzone przez panią Małgorzatę można zapisać się za pośrednictwem Fundacji Jim.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS