A A+ A++

W Łukowie i w Gołaszynie odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcom przedstawiono pięć wariantów przebiegu obwodnicy Łukowa. Podczas tych spotkań pojawił się szósty, społeczny wariant, zakładający „przesunięcie” drogi na tereny Ławek i sołectwa Zalesie.

Obwodnica Łukowa to inwestycja, która znalazła się w krajowym Programie Budowy 100 Obwodnic na lata 2020 – 2030. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie. We wrześniu ubiegłego roku wybrano firmę, której zostało zlecone przygotowanie Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego z Elementami Koncepcji Programowej oraz Dokumentów Przetargowych dla budowy tej obwodnicy. Po roku prac przystąpiono do konsultacji społecznych. Pierwsze takie spotkania odbyły się w poniedziałek 26 września w Łukowie i w Gołaszynie. Projektanci przedstawili pięć wariantów przebiegu obwodnicy, która ma liczyć od 10 do 13 kilometrów i ma znajdować się po zachodniej stronie miasta. Ma połączyć dwie drogi krajowe 63 i 76. Patrząc od strony Siedlec obwodnica ma zaczynać się przed Gołaszynem. Następnie ma przecinać m.in. ulice Zimna Woda, Łapiguz – czyli drogę 76, Poważe i Żelechowską i kończyć się na drodze 63, na granicy miasta i gminy Łuków.

Podczas konsultacji mieszkańcy mogli poznać każdy z wariantów i przedstawiać swoje pierwsze spostrzeżenia i uwagi. Podczas spotkania w Łukowie najwięcej kontrowersji budził przebieg obwodnicy przez ulicę Zimna Woda. Ze strony obecnych na spotkaniu mieszkańców padła propozycja, aby obwodnicę „przesunąć” na zachód. Tak aby ominęła ona ulicę Zimna Woda i teren zalewu. Tę propozycję radny wojewódzki Ryszard Szczygieł przedstawił kilka godzin później na spotkaniu w Gołaszynie. Nazwano ją wariantem społecznym. Jak relacjonuje nam wójt Mariusz Osiak, wariant ten zakłada przesuniecie przebiegu obwodnicy tak aby omijała Gołaszyn i ulicę Zimna Woda w Łukowie, a biegła przez teren Ławek i sołectwa Zalesie.

Zdaniem wójta Mariusza Osiaka każdy wariant tak naprawdę może budzić społeczne niezadowolenie. Dziś nie są zadowoleni mieszkańcy Gołaszyna, którym obwodnica przecina działki rolne. Ale nikt nie wie co powiedzą teraz np. mieszkańcy Ławek, których do tej pory ten temat nie dotyczył. „Nie umiem wnioskować jaka będzie reakcja społeczna” – mówi wójt.

Konsultacje społeczne, które odbyły się w Łukowie i w Gołaszynie były po to, aby mieszkańcy poznali warianty przebiegu obwodnicy. I mogli zgłosić swoje uwagi. Teraz mogą zgłaszać swoje wnioski i propozycje. Również propozycję opracowania szóstego, społecznego wariantu. Czas na składanie wniosków mija 10 października. Przyjmuje je inwestor, czyli lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Czy szósty wariant przebiegu obwodnicy powstanie? Czy wzbudzi protesty? Podczas spotkania w Łukowie radny Ryszard Szczygieł przestrzegał przed „kazusem Biard”. Przypomniał, że protesty mieszkańców tej miejscowości doprowadziły do rezygnacji z modernizacji odcinka drogi krajowej 63 pomiędzy Łukowem a granicą województwa. Mówiąc to radny Ryszard Szczygieł dał jasno do zrozumienia, że jeżeli będą protesty co do budowy obwodnicy to realizacja tej inwestycja może być zagrożona. Ale mówił również, że jest dobrej myśli: „Do końca roku musimy to wypracować. Myślę, że jakiś wariant wybierzemy. Taki społeczny. Optymalny. Taki, że wszyscy będą zadowoleni.”

Obwodnica Łukowa to inwestycja, która według planów ma powstać do 2028 roku.

zdjęcie: Ryszard Szczygieł FB

AKup/DW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlanowane wyłączenia prądu w dniach 4-6.10.br.
Następny artykułMłodzi w Bydgoszczy uczczą pamięć prof. Bartoszewskiego