Prof. Robert Krzysztofik z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego postanowił zbadać, jaki ślad w strukturze społecznej Szopienic i jej środowisku pozostawiła długotrwała emisja zanieczyszczeń z działającej tu przez lata huty cynku.
Prof. Krzysztofik jest dyrektorem Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Jego naukowe zainteresowania to m.in. geografia miast i geografia ekonomiczna. Wraz z kierowanym przez siebie międzynarodowym zespołem postanowił sprawdzić, jaką dzielnicą są obecnie Szopienice i jaki ślad w strukturze społecznej dzielnicy i jej środowisku pozostawiła długotrwała emisja zanieczyszczeń z huty cynku.
Dzieje hutnictwa cynku i ołowiu sięgają w tej okolicy I połowy XIX wieku. Najbardziej znana Huta Metali Nieżelaznych Szopienice pracowała od 1834 aż do 2008 roku, gdy została postawiona w stan likwidacji. Funkcjonowanie jej oraz sąsiednich hut miało ogromny wpływ na to, jak w XX wieku kształtowała się historia Szopienic. Długotrwała emisja zanieczyszczeń oddziaływała destrukcyjnie na środowisko i zdrowie mieszkańców, w tym dzieci.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS