Odwiedziliśmy w przerwie między zajęciami panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które skorzystały z szansy jaką dają „Bony na Szkolenia” i uczestniczą w kursie języka angielskiego na poziomie A1/A2 w Zespole Szkół Integracyjnych w Sokółce.
Jak oceniają Panie swoje dotychczasowe postępy w nauce?
Panie, chórem: Jakieś tam są, raz lepiej, raz gorzej…
Pani Ania: Troszkę umiemy na pewno.
Do dyskusji włącza się kolejna kursantka: Te cztery godziny wysiedzieć, to jeszcze człowiek wysiedzi, ale żeby to do głowy weszło to już trudniej… (śmiech)
Kolejna pani: Nie, no trochę wchodzi do głowy, nie ma co… Jedne tematy szybciej, drugie wolniej, trzeba je więcej powtarzać. Najgorzej, że nie ma z kim powtarzać po zajęciach.
To muszą się Panie spotykać i rozmawiać po angielsku przy herbatce (śmiech)
Jedna z seniorek: Nie ma za bardzo kiedy, każdy ma swoje obowiązki i rodzinę. Zbliżają się święta, trzeba powoli robić porządki w domu…
Jedna z kursantek: Niektóre tematy są takie, że łatwiej nam je „załapać” – np. ja kolory znam, to już jest łatwiej, zegar też jest dla mnie już łatwiejszy. Niektóre zawody też, bo są to słowa używane w języku potocznym. Są jednak tematy, które przez zupełnie inny tok myślenia w języku angielskim, trudno nam „przeskoczyć”. Czasami wykładowca daje nam polecenia po angielsku, a my siedzimy i patrzymy jak wół w malowane wrota. Są osoby, które trochę liznęły tego języka, więc one są mądrzejsze. Mają rodzinę za granicą, czy wyjeżdżały gdzieś częściej. Są też tacy, którzy na studiach mieli angielski.
A jak sprawdza się pani prowadząca?
Pani Anna: Super! Bardzo dobrze tłumaczy, naprawdę i stara się przekazać jak najwięcej informacji – uczy nas poprawnej wymowy, akcentu. Nie możemy narzekać, absolutnie. Jest bardzo cierpliwa, powtarza wszystko aż to do nas trafi. Jesteśmy bardzo zadowolone.
A jak ocenia Pani swoje postępy?
Pani Anna, entuzjastycznie: Nie narzekam, jestem zadowolona. W domu trochę powtarzam, staram się przynajmniej poczytać to, co było na zajęciach i zapamiętać, zrozumieć.
Co sprawia Pani najwięcej problemów?
Pani Anna: Ta wymowa chyba jednak, bo inaczej się pisze, inaczej mówi.
A jak rodzina reaguje na Pani postępy?
Pani Anna: Mówią, że jest dobrze i że mamy bardzo dobrego wykładowcę, skoro zwraca uwagę na wymowę i akcent, i tak dokładnie wszystko tłumaczy.
Materiał: Patrycja A. Zalewska
Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS