Fot. PAP – kadr z filmu
Odbudowa Ukrainy wymaga niezbędnych reform w tym kraju, wsparcia finansowego, a także specjalistycznej wiedzy – podkreślił marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W ocenie samorządowca, Polska ma jedne najbardziej transparentnych zasad wydawania publicznych pieniędzy i może w tym zakresie pomóc Ukrainie.
Geblewicz wziął udział w posiedzeniu Komitetu Regionów w Pradze, na którym był też obecny m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko.
„Ukraina musi być odbudowana; ukraińskie zniszczone miasta, wsie muszą być odbudowane. Ukraina musi być częścią nowoczesnej Europy” – podkreślił marszałek. Dodał, że o tym, jak odbudować ukraińskie miasta, samorządowcy z całej Europy dyskutowali między innymi z Witalijem Kliczką.
„Jedna rzecz jest jasna. Ukraina musi być odbudowana w sposób nowoczesny, w sposób zielony” – zaznaczył Geblewicz. „Wymaga to niezbędnych reform po stronie Ukrainy, oczywiście wsparcia finansowego, które w chwili obecnej deklaruje cały świat, ale wymaga to również specjalistycznej wiedzy” – zauważył.
Geblewicz poinformował, że rozmawiał „bardzo długo” z merem Kijowa o tym, jak uczynić procedury związane z wydawaniem publicznych pieniędzy bardzo transparentnymi.
„My, jako Polska, mamy w tym wielkie doświadczenia, bo startowaliśmy z tego samego momentu, a dzisiaj mamy jedne z najczytelniejszych, najbardziej transparentnych zasad wydawania publicznych pieniędzy i w tym możemy naszym ukraińskim kolegom pomagać” – ocenił.
Zdaniem marszałka, Polacy mogliby też dzielić się z Ukraińcami swoimi doświadczeniami, jak zazieleniać miasta i jak czynić je bardziej odpornymi w obliczu kryzysu energetycznego.
„W tym zakresie również możemy służyć naszą pomocą i wymianą wiedzy” – podkreślił.
Samorządowiec wskazał, że doskonale pamięta, kiedy „koledzy z >>zachodniego świata<< przyjeżdżali uczyć nas demokracji, transparentności w drodze do Europy; jak budować w sposób nowoczesny silny samorząd”.
„Dzisiaj polski samorząd jest silny i świeci przykładem w całej Europie. Wydaje mi się, że to jest nasza powinność (…), żeby pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy w ich europejskiej drodze, w budowaniu dobrych instytucji samorządowych, w budowaniu dobrych procedur, dobrych praktyk po to, żeby Ukraina mogła jak najszybciej stać się częścią wspólnej Europy” – pokreślił.
kic/ kz/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS