A A+ A++

W piątek, 23 września br., w Polanicy Zdroju wystartowała siódma już edycja Przystanku Niepodległość. W trakcie trzydniowego wydarzenia będzie można wziąć udział w prelekcjach i dyskusjach oraz koncertach.

W związku z tym, że rok 2022 został przez sejm ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, główną ideą tegorocznego Przystanku Niepodległość jest właśnie romantyzm i od takiej tematyki rozpoczęły się pierwsze prelekcje. W panelu „Romantyzm ideą na dzisiejsze czasy? Wolność, niepodległość, suwerenność, solidarność na przestrzeni ostatnich 200 lat”, w którym wzięli udział m.in. redaktor Adrian Stankowski, ks. Jarosław Wąsowicz, prof. dr hab. Bogusław Dopart, prof. Dorota Heck oraz online Rafał Ziemkiewicz dyskutowano m.in. o tym, jaką rolę odegrał romantyzm w odzyskaniu niepodległości Polski, zarówno po pierwszej wojnie światowej, jak i odzyskaniu suwerenności po 1989 roku. Podobnie zwrócono uwagę na rolę chrześcijaństwa w odzyskaniu wolności i utrzymaniu polskości i tożsamości narodowej. W podobnej tematyce toczył się drugi panel „Zapaść cywilizacyjna zachodu – czego wymaga świat na rozdrożu”, który poprowadził redaktor Jacek Karnowski, a wzięli w nim udział poseł Marek Jakubiak, Marian Kowalski oraz redaktorzy Adrian Stankowski, Grzegorz Górny i Cezary Krysztopa.

Piątkowy wieczór zakończył koncert zespołu Luxtorpeda, który w kwietniu wydał swoją najnowszą płytę „Omega”, a w najbliższym czasie rozpoczyna trasę koncertową po Polsce.

W sobotę podstawowym tematem spotkań będzie niepodległość jako wartość zadana, w której dyskutować będą m.in. redaktor Dorota Kania, dr Piotr Dmitrowicz, Cezary Krysztopa czy Wojciech Korkuć. W sobotniej części Przystanku Niepodległość ma wziąć również udział Antoni Macierewicz, który ma odpowiedzieć na pytanie „Kto i kiedy odpowie za zbrodnię smoleńską?”, a część kulturalną wypełnią koncert Pawła Piekarczyka, recital fortepianowy Magdaleny Żuk w aranżacji Wojciecha Rohatyn Popkiewicza i recytacji w wykonaniu Michała Chorosińskiego.

Niedzielną,
ostatnią część Przystanku Niepodległość, przeznaczono przede
wszystkim na komentarze związane z bieżącą sytuacją polityczną
w Polsce i na świecie oraz podsumowanie wydarzenia.

Siódmemu Przystankowi Niepodległość towarzysza także wystawy „Rakowiecka 37. Wczoraj więzienie”, która umiejscowiona jest w holu hotelu Nowy Zdrój, w którym odbywają się główne konferencje.

ms

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatka brytyjskiego jeńca: Rosjanie przysyłali mi filmy z moim torturowanym synem
Następny artykułPodolski chce uszczęśliwić 100 tys. osób. “Coś wielkiego”. Zaskakujący pomysł