Piątkowy poranek w Częstochowie obfitował w mgliste widoki. Zobaczcie, jak uchwycił je swoim aparatem Marek Tęcza.
Mgła powstaje najczęściej w wyniku napłynięcia cieplejszego powietrza nad wychłodzoną ziemię lub odwrotnie, co wywołuje proces skraplania się pary wodnej.
Meteorolodzy wyróżniają cztery główne rodzaje mgieł, z czego jedna jest wyjątkowo trudna do przewidzenia. Mowa o mgle radiacyjnej, czyli takiej, która pojawia się nocami i o poranku przy zupełnie czystym niebie.
Trudno ją przewidzieć ponieważ występuje lokalnie, zdarza się, że na przestrzeni zaledwie kilkuset metrów. Bardzo często potrafi być tak bardzo gęsta iż o karambol na drodze wcale nie jest trudno.
Mgła to nic innego jak miniaturowe kropelki wody, które są tak lekkie, że nie opadają na powierzchnię ziemi, lecz unoszą się w powietrzu. Tworzą białą zasłonę, która jest tym gęstsza, im więcej kropelek znajduje się w powietrzu.
W skrajnych przypadkach widoczność potrafi być ograniczona nawet do kilku metrów. Podczas mgły radiacyjnej mgła pojawia się w miejscach, gdzie ciepło wypromieniowuje z gruntu najszybciej.
Oznacza to, że może pojawić się na niewielkim odcinku drogi, na przykład w miejscowym zagłębieniu terenu. Kierowcy, którzy podróżują drogą nagle widzą przed sobą ścianę mgły i wówczas na hamowanie jest już zbyt późno.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS