Jeszcze nie opadły emocje po siatkarskich mistrzostwach świata mężczyzn, a już rusza największe wydarzenie światowej siatkówki w wydaniu żeńskim, czyli FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 w Polsce i Holandii. Zmagania 24 najlepszych drużyn globu potrwają od 23 września do 15 października.
Gliwice są jednym z trzech polskich miast – gospodarzy turnieju, co więcej – wspólnie z holenderskim Apeldoorn gościć będą uczestniczki dwóch spotkań ćwierćfinałowych (11 października) i półfinału (12 października).
Polki wracają na mistrzostwa świata po 12-letniej przerwie. Na swoim ostatnim mundialu zajęły dziewiąte miejsce. Już wkrótce znów staną w szranki z najlepszymi na globie – w całkiem nowej odsłonie i pod wodzą nowego szkoleniowca, którym na początku tego roku został Włoch Stefano Lavarini. Ranga imprezy, renoma trenera, mocny skład i status gospodarza obiecują wielkie emocje i budzą nadzieje na dobry wynik. Po wspaniałej passie siatkarzy, głód zwycięstwa dla Polek jest w kibicach ogromny – ostatnie krążki mistrzostw świata wywalczyły one dokładnie 70 i 60 lat temu (w 1952 roku srebrny medal, a w latach 1956 i 1962 – brązowe).
Polskimi gospodarzami FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 są Gliwice, Łódź i Gdańsk.
Z kolei w Holandii mecze zawitają do Arnhem, Apeldoorn i Rotterdamu. Tytułu bronić będą Serbki. Oprócz nich i gospodyń mistrzostw (Polek i Holenderek), do turnieju zakwalifikowały się: Argentynki, Belgijki, Brazylijki, Bułgarki, reprezentantki Kamerunu, Kanadyjki, Chinki, Kolumbijki, Chorwatki, Czeszki, przedstawicielki Dominikany, Niemki, Włoszki, Japonki, reprezentantki Kazachstanu, Kenijki, Koreanki (Korea Południowa), Portorykanki, Tajlandki, Turczynki i Amerykanki.
Podczas całych mistrzostw rozegranych zostanie łącznie około 100 spotkań. Polki zagrają w grupie B z Chorwatkami, Tajlandkami, Koreankami, reprezentantkami Dominikany i Turcji.
Na start uczestniczki zostały podzielone na cztery grupy liczące po sześć zespołów: grupę A (grającą fazę grupową w Arnhem – Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia), grupę B (rozgrywającą swoje mecze grupowe w Arnhem i Gdańsku – Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja), grupę C (mecze w Arnhem i Łodzi – USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan) oraz grupę D (mecze w Arnhem – Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy). Każda drużyna w pierwszej fazie rozegra pięć meczów.
Do drugiej fazy turnieju awansują po cztery najlepsze zespoły ze wszystkich grup. Na tym etapie reprezentacje znów zostaną podzielone na grupy – tym razem na dwie. Każdy zespół rozegra cztery spotkania. Jeżeli dane dwie ekipy grały już w pierwszej części mistrzostw świata, to spotkanie nie będzie powtarzane w drugiej fazie.
Do ćwierćfinałów awansują po cztery najlepsze zespoły z obu grup. Przegrane drużyny odpadną z turnieju, a zwycięzcy przejdą do półfinałów. Zespoły, które przegrają półfinały, zmierzą się w meczu o 3. miejsce, a wygrani zagrają w finale.
info: UM Gliwice / fot. Michał Buksa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS