W najbliższą niedzielę 25 września 2022 r. w związku z rocznicą święta pułkowego zaplanowane zostały uroczystości związane z upamiętnieniem 71. Pułk Piechoty i mają się one rozpocząć o godz. 18:00 w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie mszą św. pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, a bezpośrednio po mszy w kościele ma się odbyć koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Warto przypomnieć, że historia 71. Pułku Piechoty sięga okresu międzywojennego. Wówczas w 1918r. za zgodą rządu włoskiego Polski Komitet Narodowy na bazie polskich jeńców wojennych z armii austriackiej we Włoszech zaczął tworzyć Armię Polską. W obozie La Mandria di Chivasso pod Turynem, gdzie przebywało około 15 tysięcy jeńców utworzono m.in. 7 pułk piechoty im. Zawiszy Czarnego. W kwietniu 1919 r. pułk został przeniesiony do Francji i włączony w struktury „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. Wówczas na bazie jej II batalionu utworzono 20. Pułk Strzelców Polskich. We wrześniu 1919 r. 20. Pułk Strzelców Polskich przemianowano na 144. Pułk Strzelców Kresowych który wszedł w skład 18 Dywizji Piechoty. W lutym 1921 r. Pułk przeszedł ostatnią reorganizację. Został przekształcony w 71. Pułk Piechoty i przeniesiony do Ostrowi Mazowieckiej do koszar w Komorowie, a następnie z początkiem września 1926 r. do Zambrowa.
Pułk wziął udział w wojnie polsko-bolszewckiej tocząc wiele bitew, jak choćby pod: Butowcami, Obhowem, Brodami, Dubnem i Chorupaniem czy Jasiołdą. Pułk brał również udział w Bitwie Warszawskiej. 21 sierpnia 1920 r. oswobodził Mławę. Pułk na krótko walczył w strukturach zarówno 12 jak i 5 Dywizji Piechoty. Walczył nad Bugiem i Dubienką. Uniemożliwił kontratak 12 Armii Sowieckiej.
Walczył pod Lubiążem i Szłapaniem, a dalej pod Ziętkowicami, Polanką i Grabowem.
Od 23 marca 1939 r. pułk wchodził wraz z macierzystą 18 Dywizją Piechoty w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, dowodzonej przez gen. bryg. Czesława Młota-Fijałkowskiego. W kampanii wrześniowej bronił linii Narwi i zakończył swój szlak bojowy w bitwach pod Zambrowem, Andrzejewem i Łętownicą. 71. Pułk Piechoty nie skapitulował, on jak cała dywizja przestał istnieć w wyniku walk z przeważającym nieprzyjacielem.
Wielu żołnierzy 71. PP zginęło w walkach wojennych, ale też wielu zostało zamordowanych, jak choćby przez żołnierzy Wehrmachtu w nocy z 13 na 14 września 1939 r. na placu ćwiczebnym koszar wojskowych w Zambrowie. Była to jedna z większych zbrodni wojennych w kampanii wrześniowej. Wspomnieć też należy, że 23 oficerów 71. PP padło ofiarami zbrodni katyńskiej.
Od 1930 r. święto pułkowe przypada na dzień 26 września – rocznicę walk pod Lubiążem i Szłapaniem.
25 września 2022 r. w przeddzień rocznicy święta pułkowego chcemy oddać hołd jej wszystkim żołnierzom i pracownikom Pułku – obrońcom naszej Ojczyzny.
W związku z powyższym jeszcze raz w imieniu własnym oraz księdza proboszcza, Dziekana Zambrowskiego ks. prał. dr. Wojciecha Nowackiego serdecznie zapraszam mieszkańców Zambrowa i Powiatu Zambrowskiego na ww. uroczystość.
Senator RP
Marek Adam Komorowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS