O planach ponownego otwarcia lotniska we Lwowie poinformował ukraiński minister infrastruktury, Ołeksander Kurbakow. – Technicznie jesteśmy gotowi do otwarcia [lotniska, przypis red.], jednak najważniejsza kwestia – bezpieczeństwo – pozostaje otwarta – potwierdził słowa ministra burmistrz Lwowa Andrij Sadowy.
– Mam nadzieję, że nasi międzynarodowi partnerzy i ONZ to zrozumieją; mogą zagwarantować bezpieczeństwo lotniska – dodał Sadowy. Podkreślił, że administracja Lwowa jest otwarta na omówienie wszelkich propozycji dotyczących ponownego otwarcia portu lotniczego.
Ważny krok ku wzmocnieniu ukraińskiej gospodarki
Rynek Lotniczy uzyskał potwierdzenie tej informacji od przedstawicielki portu lotniczego im. Daniela Halickiego, która wzięła udział w międzynarodowej konferencji ACI Customer Experience Global Summit odbywającej się w Krakowie. Kobieta, której tożsamości portal branżowy nie podaje, tłumaczyła, że za ponownym otwarciem lotniska wskazuje bliskość terytorialna Unii Europejskiej. Jak podaje Rynek Lotniczy, władzom miasta zależy na tym, aby port lotniczy został otwarty na zasadach podobnych do ukraińskich portów morskich na wybrzeżu Morza Czarnego, m.in. w Odessie. Dzięki temu może odbywać się transport ukraińskiego zboża.
“Otwarcie korytarza powietrznego to ważny krok ku wzmocnieniu ukraińskiej gospodarki. Mam nadzieję, że zrozumieją to nasi partnerzy międzynarodowi, w tym ONZ, którzy mogą udzielić gwarancji bezpieczeństwa” – napisał Sadowy w swoim Telegramie.
Gwarancje bezpieczeństwa zapewnią międzynarodowe organizacje: Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Organizacje te brały działy w ewakuacji ze Lwowa airbusa A320, który latał dla Wizz Aira. Choć przestrzeń powietrzna wciąż pozostaje zamknięta dla lotów cywilnych, operacja się powiodła.
Za ponownym otwarciem lotniska we Lwowie przemawia również fakt, że Lwów jest najdalej na zachód wysuniętym miastem na Ukrainie. “Lwów to nie Donbas i wschód Ukrainy, gdzie w dalszym ciągu toczą się walki zbrojne” – przekonywała przedstawicielka ukraińskiego lotniska.
Lwów oddalony jest od granicy ukraińsko-polskiej o 120 km.
Źródło: Rynek Lotniczy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS