Dzieła tworzone przez AI są publikowane w serwisach z płatnymi grafikami. Czyżby rodził się właśnie nowy sposób na łatwe zarabianie pieniędzy?
Źródło fot. powyżej: ERNIE-ViLG / Hugging Face
- Coraz więcej osób publikuje obrazy wykonane przez AI, a nawet na nich zarabia.
Sztuka generowana przez AI budzi coraz więcej kontrowersji. Niektóre serwisy agregujące twórczość internautów zaczęły blokować obrazy o sztucznym pochodzeniu. W innych z kolei pojawiają się dzieła sztucznej inteligencji, za które trzeba zapłacić. Czy to nowy sposób na łatwe zarabianie pieniędzy?
Wysokiej jakości obrazy, które jest w stanie tworzyć np. AI Midjourney, spełniają wymagania wielu serwisów z cyfrową sztuką, jak np. Shutterstock. Wystarczy wyszukać frazę „AI generated”, by przekonać się, jak wiele dzieł zostało stworzonych „ręką” sztucznej inteligencji, w tym także płatnych.
Serwisy pozwalają na dzieła AI
Regulamin Shutterstocka obecnie nie zabrania publikowania prac wykonanych przy pomocy AI. Wynagrodzenie twórców w tym przypadku wynosi od 15% do 40% tego, co inkasuje serwis przy zakupie dzieła.
Wybrane dzieła AI w serwisie Shutterstock. Źródło: Ars Technica / Shutterstock
Rozpoznanie sztucznie stworzonego dzieła nie jest łatwe, gdyż większość artystycznych AI podczas treningu korzystała także z twórczości prawdziwych ludzi w takich serwisach, jak Shutterstock. Twory sztucznej inteligencji mogą więc być mieszanką cech obrazów artystów zamieszczających swoje prace w tych serwisach.
Budzi to kontrowersje etyczne – czy ktoś publikujący i zarabiający na dziełach AI ma prawo nazywać siebie twórcą? Jaką realną wartość mają generyczne dzieła? Pamiętajmy jednak, że żyjemy w czasach szybkiego rozwoju robotyki i być może niedługo to roboty będą za nas pracować (o ile będzie nas na nie stać).
Może Cię zainteresować:
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS