Odpowiedzialni za to powinni zapaść się pod ziemię ze wstydu. Katastrofalnie wygląda wjazd ze Słowacji do Zwardonia starą drogą krajową.
Chodzi o byłe stare przejście drogowe Zwardoń Myto – Skalité, które otwarto 30 kwietnia 1995 roku. Budynki przejścia zostały rozebrane już kilkanaście lat temu po tym, jak Polska i Słowacja weszły do strefy Schengen pod koniec 2007 roku. Niestety, pozostały po nich rozsypujące się murki oraz zniszczone i rdzewiejące barierki. Od wielu lat odpowiedzialni za ten teren „nie mieli czasu” na jego uporządkowanie. Przez pewien czas przejazd tędy był mniej uczęszczany. Ale sytuacja zmieniła się po tym, gdy kilka lat temu autostrada D3 Svrčinovec – Zwardoń stała się płatna. Z przejazdu przez byłe stare przejście korzystają wszyscy, którzy wracają z okolic Czadcy i Żyliny, a nie mają wykupionej winiety na słowackie autostrady. Z kolei Słowacy ze Skalitego jeżdżą tędy w kierunku Milówki, Żywca czy Bielska-Białej.
Na tragiczny stan tego miejsca od długiego czasu zwracają uwagę między innymi radni gminy Rajcza. Podczas jednej z sesji Rady Gminy radna Honorata Szatanik stwierdziła, że obszar ten, który jest pod opieką Starostwa Powiatowego w Żywcu, to obraz nędzy i rozpaczy.
– Prosiłem już, by urobkiem z tunelu zasypać fundamenty i posiać tam trawę. Tam straszą fundamenty i teraz jest kilkumetrowa przepaść. Po zasypaniu fundamentów można zrobić łagodne zejście – mówił z kolei radny Dariusz Płoskonka.
W żywieckim starostwie zwracają uwagę, że nieruchomości po byłym drogowym przejściu granicznym Zwardoń Myto stanowią częściowo nieruchomości Skarbu Państwa, gminy Rajcza oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w trwałym zarządzie.
– Część należąca do Skarbu Państwa, którą zarządza starosta żywiecki, w miarę posiadanych środków finansowych jest porządkowana, podobnie jak nieruchomości, które nie są własnością Skarbu Państwa, a należą do gminy Rajcza czy GDDKiA. Nawiezienie ziemi i wyrównanie terenu, co proponują radni gminy Rajcza, wymaga w naszej ocenie wzniesienia odpowiedniego umocnienia, muru oporowego, który zabezpieczy nawiezioną ziemię, by nie stanowiła osuwiska na drogę prowadzącą do sąsiednich działek, a to wiąże się z odpowiednimi środkami finansowymi na ten cel – poinformował nas Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS