A A+ A++

Od poniedziałku ruszają w Polsce wydarzenia w ramach X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Odbędą się wykłady, spotkania, bezpłatne badania i rajd rowerowy.

Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki jest: “Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI. Make it. Make Sense”. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie jest okazją do promocji nowoczesnych, interdyscyplinarnych ośrodków zajmujących się leczeniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz szansą dla pacjentów na zapoznanie się z zasadami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

Wydarzenia w ramach projektu obędą się dniach 19-23 września.

PROGRAM DZIAŁAŃ OGÓLNOPOLSKICH.pdf

Harmonogram działań obejmujących X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

19 września (poniedziałek) – Dzień medialny – ogólnopolska konferencja prasowa poświęcona problemowi nowotworów głowy i szyi, promująca Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi- Dom Dziennikarza w Warszawie;

20 września (wtorek) – Dzień Współpracy z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia- Konferencja podsumowująca 10 lat profilaktyki nowotworów głowy i szyi w Polsce- Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu;

21 września (środa) – Dzień badań profilaktycznych – bezpłatne badania profilaktyczne,

22 września (czwartek) – Dzień edukacji – wykłady dla szkół oraz pracowników ochrony zdrowia na temat problemu nowotworów głowy i szyi; warsztaty psychologiczne oraz logopedyczne dla pacjentów zdiagnozowanych w ramach Programu Profilaktyki;

23 września (piątek) – Dzień Pacjencki – Rajd rowerowy oraz spotkanie edukacyjne dla pacjentów oraz ich rodzin po leczeniu onkologicznym w rejonie głowy i szyi.

Nowotwory szyi i głowy

Wydarzenia obędą się w różnych miastach Polski. W Białymstoku będzie można skorzystać między innymi z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Koordynator akcji prof. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii I Białostockiego Centrum Onkologii mówiła w piątek dziennikarzom, że nowotwory głowy i szyi stanowią w Polsce ok. 5,5-6,5 proc. wszystkich zachorowań na raka. Najwięcej – ok. 40 proc. nowotworów głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w jamie ustnej.

– W drugiej kolejności są nowotwory gardła środkowego, nosowej części gardła i gardła dolnego. One odpowiadają za ok. 35 proc. zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Nowotwory krtani odpowiadają za ok. 24-25 proc. zachorowań w tej grupie chorych na nowotwory głowy i szyi – mówiła dziennikarzom Sierko.

Dodała, że chociaż są nowoczesne metody leczenia, to nic nie zastąpi wczesnego zgłaszania się pacjentów do specjalisty.

Autor:MAK/gp

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUchodźcy zniknęli wraz z wolontariuszami? [ZDJĘCIA]
Następny artykułNajlepsi polscy piłkarze w grze FIFA 23