– Pamiętajmy, aby przychodzić tu co roku, dając świadectwo historycznej prawdzie i oddając cześć pamięci bohaterów pomordowanych w 1939 roku w walce o ziemie wschodnie i tych przez wiele lat później rozstrzeliwanych, gnębionych, przesiedlanych, zamęczonych w łagrach. Spotykajmy się tu z wdzięczności dla wszystkich, którzy oddali swoje życie dla wolności, dla obrony świata przed chorymi ideologiami, byśmy mogli cieszyć się swoim życiem w niepodległej Ojczyźnie – mówił przy Grobie Katyńskim wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki.
Przypomnijmy, 17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy. W ten sposób Stalin zrealizował założenia tajnego paktu Ribbentrop – Mołotow, który przewidywał podział i likwidację polskiego państwa. Rozpoczęła się sowiecka okupacja, która wkrótce doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. W 2013 roku Sejm RP ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka, upamiętniając w ten sposób tych wszystkich, którzy na skutek realizacji paktu Hitlera i Stalina zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego i z których wielu nigdy nie zobaczyło już ojczyzny.
– 1 września i 17 września to dramatyczne daty pośród świętowanych przez nasz naród obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, bo to daty, które przypominają bolesne dni, kiedy znowu utraciliśmy naszą ojczyznę, kiedy znowu Polska została rozdarta pomiędzy dwóch wielkich wrogów, pomiędzy dwa państwa o ustrojach totalitarnych: przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki, przez Hitlera i Stalina – mówił w swoim wystąpieniu wicestarosta Bogusław Waksmundzki. – Trzeba obie te daty przypominać, aby nie doszło do spłycenia pamięci historycznej.
W swoim wystąpieniu Waksmundzki mówił później o latach PRL-u, zniewoleniu i kłamstwach, którymi przez lata karmiono Polaków i o konieczności dbania o prawdę historyczną, przytoczył wreszcie słowa prezydenta Lecha Wałęsy, który w 1993 roku doprowadził do wyprowadzenia z Polski ostatnich jednostek wojsk radzieckich: „Dzień 17 września stał się w polskich dziejach datą bolesną i złowieszczą, otwierając drogę, która wiodła Polaków do więzień i łagrów, do Katynia, do męki, poniżenia i zniewolenia. Dzisiejszy dzień, właśnie 17 września 1993 roku, kończy pewną epokę w naszej wspólnej historii. Dopełnia się miara sprawiedliwości dziejowej. Na terytorium państwa polskiego nie ma już obcych wojsk. Suwerenność Rzeczypospolitej uzyskuje potwierdzenie ostateczne”.
– Jak ważne to było wydarzenie, to możemy ocenić dzisiaj, obserwując Mołdawię i stacjonujące tam wojska rosyjskie – kończył swoje wystąpienie Waksmundzki. – Dzisiejsze wydarzenia na Ukrainie uprzytomniły Polsce i światu zagrożenie, jakim jest wzbierająca fala nacjonalizmu rosyjskiego.
Uroczystości, zorganizowane przez Starostwo Nowotarskie wraz z Urzędem Miasta i Powiatowym Centrum Kultury zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów na Grobie Katyńskim.
p/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS