Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczna edycja potrwa do 22 września. Wydarzenie organizowane jest we wszystkich krajach naszego kontynentu oraz poza jego granicami, np. w Japonii czy Brazylii. Jego celem jest promowanie wśród mieszkańców miast bardziej ekologicznych i ekonomicznych form transportu. W Krakowie odbywa się wiele wydarzeń – każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
Zainicjowana przez Komisję Europejską – Dyrekcję Generalną ds. Mobilności i Transportu w 2002 r. kampania, zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych sposobów podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.
W Krakowie Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzimy od kilku lat. Podczas tegorocznej akcji w mieście odbędzie się wiele wydarzeń, spośród których każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
Wczoraj, w pierwszym dniu akcji, na ulicach miasta prowadzona była akcja edukacyjna, promująca bezpieczne poruszanie się hulajnogami elektrycznymi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili kontrole, tłumaczyli też, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze. Po południu ulicami miasta spod Jubilatu wyruszył spacer historyczny poświęcony Alejom Trzech Wieszczów i roli, jaką ta arteria odgrywała w systemie komunikacyjnym Krakowa na przestrzeni lat.
Dziś, w sobotę, 17 września, zapraszamy mieszkańców w podróż przez historię transportu: zwiedzanie wystawy „Tramwaje na Wawrzyńca” w zabytkowej zajezdni na Kazimierzu. W cenie biletu można wcielić się w rolę maszynisty i poprowadzić tramwaj oraz poznać modele kursujące w naszym mieście w latach ubiegłych. Dziś odbędzie się także akcja sadzenia krzewów przy Muzeum Narodowym na Alejach Trzech Wieszczów, do udziału w której serdecznie namawiamy.
W niedzielę, 18 września, w trakcie imprezy plenerowej „Hulajnogą czy rowerem, bądź krakowskim bohaterem”, będzie można spróbować swoich sił w jeździe na jednośladach na oznakowanych ścieżkach rowerowych miasteczka, wziąć udział w wielkoformatowej grze z klimatem. Tego dnia ulicami Krakowa przejadą także historyczne i współczesne tramwaje. Pojazdy wyjadą o godzinie 11.00 z zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie i przejadą do zajezdni w Podgórzu. Będzie można do nich wsiąść również na przystankach: Rondo Mogilskie i Stradom. Po przyjeździe do zajezdni na uczestników parady czekać będzie wiele atrakcji.
Jednym z wydarzeń kolejnego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (19 września), będzie przejazd rowerowy uczniów Szkoły Podstawowej nr 64. Także tego dnia otwarta zostanie Stacja Kolejowa SKA „Kraków Swoszowice”.
20 września rozpocznie się akcja „Wystarczy jeden metr”, która ma na celu edukowanie kierowców, jak prawidłowo parkować pojazdy. Poznamy też ciekawostki o transporcie szynowym, a z przewodnikiem zwiedzimy wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca”.
W ramach wydarzenia „Pieszo do celu” w środę, 21 września, uczniowie krakowskich szkół wezmą udział w przemarszu ulicami miasta.
21 i 22 września na rondzie Mogilskim będzie można bezpłatnie sprawdzić stan swojego roweru (w ramach miejskich kontroli rowerowych organizowanych przez UMK).
22 września – tak, jak w latach poprzednich, będzie Europejskim Dniem Bez Samochodu. W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej wyłączone zostaną kasowniki. Z bezpłatnych przejazdów będzie można korzystać na dziennych i nocnych liniach autobusów i tramwajów. W godzinach 13.00–17.00 na Politechnice Krakowskiej wypróbować będzie można symulator tramwaju NGT6. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju po wirtualnym mieście, porozmawiać z wykwalifikowanymi instruktorami na temat jazdy tramwajami oraz poznać przepisy ruchu drogowego odnoszące się do tramwajów.
Do udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zapraszamy wszystkich mieszkańców: cyklistów, zmotoryzowanych, pieszych i spacerowiczów. Gwarantujemy, że warto z nami postawić na zrównoważony transport!
Szczegółowy program jest dostępny tutaj.
pokaż metkę
Autor:
Gospodarka komunalna
Osoba publikująca:
Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący:
Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
2022-09-15
Data aktualizacji:
2022-09-17
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS