A A+ A++

W czwartek, 15 września br. w Szalejowie Górnym odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie budowy obwodnicy tej miejscowości. Po raz pierwszy zaprezentowano pomysły na jej przebieg, a o wyborze ostatecznego wariantu zdecyduje kilka czynników.

Podczas spotkania projektanci zaprezentowali trzy warianty przebiegu obwodnicy Szalejowa Górnego: W1 – Północny, W2 – Środkowy i W3 – Południowy. Wariant Północny jest najbardziej oddalony od wsi, biegnie polami i jest najdłuższym z trzech zaprezentowanych odcinków. Wariant Środkowy tak naprawdę biegnie wzdłuż projektowanej już kilka dekad temu obwodnicy Szalejowa i można powiedzieć, że mieszkańcy są najbardziej z nim oswojeni, bo jest nawet przewidziany w miejscowym planie zagospodarowania.

Najwięcej kontrowersji wzbudza natomiast wariant Południowy, który został wytyczony w dość gęstej zabudowie, a jego ewentualny wybór oznaczałaby wyburzenie siedmiu domów. Jak informował na początku spotkania Jacek Dzikowski, zastępca dyrektora ds. inwestycji Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, wszystkie warianty na tym etapie są tak samo ważne i brane pod uwagę, żaden nie jest faworyzowany. Ostatecznie o tym, który zostanie wybrany, zadecyduje wiele czynników podczas przeprowadzonej analizy wielokryterialnej, w której pod uwagę będą brane czynniki społeczne, środowiskowe, techniczne i ekonomiczne. A taka analiza ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

Spotkanie w Szalejowie Górnym było pierwszym, ale na pewno nie ostatnim spotkaniem w sprawie obwodnicy miejscowości. Mieszkańcy otrzymali ankiety, które po wypełnieniu mają odesłać do GDDKiA, a ich głos będzie brany pod uwagę podczas analizy kryterium społecznego. Mieszkańcy, którzy licznie przybyli na popołudniowe spotkanie z przedstawicielami GDDKiA, mogli także zapoznać się ze szczegółami przebiegu każdego wariantu, rozwiązaniami technicznym i zadawać pytania.

O tym, że obwodnica Szalejowa Górnego jest bardzo potrzebna, nie trzeba było przekonywać nikogo. Ruchliwa droga krajowa nr 8 przecina tę wieś na pół, jest niebezpieczna i hałaśliwa. Wzdłuż drogi znajdują się domy i szkoła. Największe emocje wzbudziły jednak zaproponowane warianty. Dla tych, którzy mieszkają wzdłuż DK-8 tak naprawdę nie jest ważne, jaki wariant zostanie wybrany – ważne jest, żeby obwodnica szybko została wybudowana, bo jak mówią teraz „nie da się żyć”. Wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur nie ukrywa, że będzie optował za wariantem środkowym jako najbardziej optymalnym i zgodnym z planami zagospodarowania przestrzennego. Jak podkreśla, pozwoli to uniknąć wielu problemów z kupionymi przez mieszkańców działkami w ostatnich latach.

Innego zdania była radna gminy, Teresa Biel-Lutosławska, która przekonywała, że najlepszym rozwiązaniem dla wsi byłby wariant Północny, bo wybór Środkowego pozbawia mieszkańców tak niewielu już terenów rekreacyjnych. Z kolei przedstawiciel działającej w Szalejowie Górnym firmy Profiline wskazywał, że oba warianty przebiegu obwodnic: Północny i Środkowy pozbawiają wieś terenów inwestycyjnych, najlepszym więc byłby wariant Południowy. Były nawet głosy, że tak naprawdę obwodnica nie jest w ogóle potrzebna.

Jedno dzisiaj jest pewne, było to pierwsze ale nie ostatnie spotkanie w sprawie obwodnicy Szalejowa Górnego. W połowie przyszłego roku ma zostać zorganizowane kolejne, po przeprowadzonej już analizie wielokryterialnej, która wskaże najlepsze środowiskowo, społecznie i ekonomicznie rozwiązanie.

Chociaż temat budowy obwodnicy Szalejowa Górnego nie jest nowy – bo mówi się o niej już co najmniej od 40 lat – to realnego kształtu nabrał niedawno i to nieoczekiwanie, przy okazji projektowania przebudowy drogi krajowej nr 8 od Kłodzka do Kudowy-Zdroju. Kiedy okazało się, że w Szalejowie Górnym będą duże problemy z modernizacją krajowej ósemki, za namową władz gminy wiejskiej Kłodzko, powrócono do pomysłu budowy obwodnicy. W maju ubiegłego roku minister infrastruktury podpisał aneks do Programu Inwestycyjnego dla rozbudowy DK8 na odcinku od Szczytnej do Kłodzka, w którym ujęte zostało wykonanie prac projektowych dla obwodnicy Szalejowa Górnego. W ten sposób odcinek DK-8 w Szalejowie Górnym został wyłączony z inwestycji rozbudowy ósemki i stał się zupełnie odrębną inwestycją.

Zobacz też:
Obwodnica Szalejowa Górnego jednak powstanie!
Powstanie projekt obwodnicy Szalejowa Górnego. Minister Infrastruktury podpisał dokument
Obwodnica Szalejowa Górnego. We wrześniu odbędą się konsultacje z mieszkańcami

Joanna Żabska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzym charakteryzują się ogrodzenia panelowe?
Następny artykułNasz nowy dom – odcinek 267. Uniszki Zawadzkie