Sprawa bezpieczeństwa na polskich drogach długo nie była priorytetem kolejnych ekip rządzących, choć nasz kraj w statystykach wypadków śmiertelnych tkwił w dramatycznym ogonie europejskim. Od jakiegoś czasu to podejście zaczęło się zmieniać i w życie wchodzą kolejne zmiany kodeksu drogowego, które mają utemperować agresywnych kierowców. Najnowsza modyfikacja zaczyna obowiązywać od soboty 17 września 2022 r.
Najświeższa modyfikacja prawa o ruchu drogowym to kolejny etap zmian, które zaczęły się z początkiem 2022 r. “Newsweek” opisywał, jakie nowości weszły wtedy w życie. Wprowadzona teraz dotyczy co najmniej dwukrotnego łamania tego samego przepisu na przestrzeni dwóch lat. Kto zostanie na tym przyłapany, zapłaci dwukrotnie wyższy mandat. To znaczy, że na przykład za pierwsze przekroczenie prędkości o 31-40 km/h zapłacimy 800 złotych mandatu. Ale jeśli powtórzymy to wykroczenie w ciągu 24 miesięcy, zapłacimy już 1600 złotych.
Za co będą podwójne mandaty?
Katalog wykroczeń, za które można będzie zapłacić podwójnie: przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 31 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie oraz wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła.
Cennik “recydywy” dotyczącej zbyt szybkiej jazdy będzie teraz wyglądał następująco:
- 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
- 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
- 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
- 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
- 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych
Podwójną karę zapłacą także piraci drogowi łamiący inne przepisy. Poniżej lista wykroczeń, za które “recydywiści” będą karani inaczej niż pozostali wraz z wysokościami mandatów:
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
- złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
- wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
- niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
- omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
- wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
- wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.
Ile punktów karnych można dostać maksymalnie?
Od 17 września 2022 r. w życie wchodzi również nowe rozporządzenie dotyczące ewidencji kierowców-piratów. Za najpoważniejsze wykroczenia, czyli te z opisanego powyżej katalogu, policja będzie ich mogła ukarać aż 15 punktami karnymi. Zmienią się również zasady “czyszczenia punktów”. Do tej pory obciążały one konto kierowcy przez rok od wykroczenia. Teraz ten okres wydłuża się do dwóch lat i będzie liczony nie od daty wykroczenia, ale od daty zapłacenia mandatu.
Ta zmiana ma duże znaczenie, bo taka sama zostaje liczba punktów, której przekroczenie powoduje utratę prawa jazdy. To 24 pkt dla kierowców z doświadczeniem i 20 pkt dla początkujących, czyli mających uprawnienia krócej niż dwa lata.
Dodatkowym utrudnieniem dla jeżdżących z punktami jest zniesienie szkoleń. Do tej pory można było przejść odpowiedni kurs, który powodował zmniejszenie liczby punktów karnych na koncie. Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem ruchu drogowego podkreślali, że szkolenia te często były traktowane niepoważnie i odhaczane tylko po to, by uniknąć ryzyka utraty prawa jazdy. Niektórzy nazywali je wręcz “płatną redukcją”, bo kurs kasujący 6 pkt karnych Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego oferowały nawet w wersji online, a można było go wykupić raz na pół roku.
Nie zmienia się natomiast uprawnienie policjantów drogówki, by w szczególnie poważnych przypadkach kierowców powodujących niebezpieczne sytuacje na drodze kierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. Wówczas grzywna może sięgnąć nawet 30 000 złotych.
W związku z wejściem w życie zmian w przepisach Komenda Stołeczna Policji opublikowała film przestrzegający potencjalnych piratów drogowych przed szarżowaniem za kierownicą:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS