A A+ A++

Badania przesiewowe w tym roku odbędą się 27 września. Zapisy właśnie ruszyły.

Choroby urologiczne dotyczą układu moczowo-płciowego i obejmują szereg schorzeń, m.in. kamice nerkowe i moczowodowe, powiększenie gruczołu krokowego (prostaty), nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych oraz choroby nowotworowe: rak nerki, pęcherza, cewki moczowej, jądra czy prostaty.

Zaleca się, by mężczyźni, o ile nie zaobserwują wcześniej niepokojących objawów ze strony układu moczowego i nie ma wskazań z powodu zachorowań na nowotwory w rodzinie, na pierwszą kontrolną wizytę do urologa zgłosili się w okolicy 50. roku życia. 

Urolog to lekarz, do którego swe kroki mogą i powinny kierować także kobiety.

Organizowane przez Klinikę Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie badania przesiewowe, to doskonała okazja, by zawczasu sprawdzić np. stan nerek, pęcherza moczowego czy prostaty. 

27 września lekarze urolodzy zamierzają zbadać ok. 100 pacjentów, pracując równocześnie w trzech gabinetach. Badania przeprowadzane będą w Poradni Urologicznej. Są skierowane do tzw. pacjentów pierwszorazowych, czyli takich, którzy nie są jeszcze objęci opieką poradni urologicznej. Skierowania nie są potrzebne. 

Badania organizowane są w ramach organizowanego corocznie, od kilkunastu lat przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne European Urology Week – Europejski Tydzień Urologii (ETU). Urolodzy ze szpitala na Pomorzanach każdego roku czynnie biorą w nim udział i organizują wydarzenia podnoszące świadomość konieczności badań profilaktycznych i dbania o swoje zdrowie. Celem ETU jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa w zakresie wczesnych objawów, sposobów wykrywania i badań przesiewowych w kierunku najczęstszych schorzeń układu moczowego – mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala.

Co mówią statystyki?

Według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego 25% nowotworów rozpoznawanych w Europie i Polsce stanowią nowotwory urologiczne, u obu płci. W tej grupie dominuje nowotwór gruczołu krokowego, który wyprzedza nawet zachorowania na raka płuc. 

Grupę ryzyka stanowią mężczyźni obciążeni genetycznie, ale także pacjenci otyli, nieaktywni fizycznie, stosujący dietę bogatą w białko i czerwone mięso. Prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór wzrasta z wiekiem a szczyt zachorowań dotyka mężczyzn między 60. a 80. rokiem życia. 

Na kolejnych niechlubnych miejscach nowotworów urologicznych są: nowotwór pęcherza i nerki, które dotykające także kobiety. Im szybciej zdiagnozowana zostanie choroba, tym większa szansa na wyleczenie go.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne zajęcia z native speakerem!!
Następny artykułStartuje II Festiwal Wiatru