15 września z inicjatywy Polskiej Izby Opakowań jest obchodzony jako Dzień Opakowań, bo jak się okazuje polska branża opakowaniowa jest całkiem spora a i znaczenie opakowań jest niemałe. Stosujemy je w wielu miejscach i gałęziach gospodarki. Ale też wiele opakowań potem trafia na śmietnik jako odpady. I na tym wątku chciałbym się skupić.
W 2021 r. Polacy wytworzyli 358 kg odpadów na osobę, co jest wynikiem wyższym o 16 kg na osobę względem roku poprzedniego. Z tego wszystkiego do odzysku skierowano ok. 60% ogółu odpadów, z czego 27% do recyklingu, 13% do kompostowania/fermentacji a do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii niespełna 20%. Reszta (niecałe 40%) trafiła na składowiska.
Nie ma jeszcze dostępnych danych zbiorczy dla roku 2021 r. w skali UE, więc spójrzmy na wyniki z roku wcześniejszego. Załączam wykres z zasobów Eurostatu. W 2020 r. średnia unijna to 505 kg odpadów na osobę, Polska ma drugi najniższy wynik w UE, co w tym przypadku powinno cieszyć. Rekordowy wynik osiągnięto w Austrii: 834 kg na osobę, a najniższy rezultat ma Rumunia: 287 kg na osobę.
Choć mamy jedną z niższych produkcji odpadów w UE, to i tak rok do roku odpadów przybywa. Zachęcam więc by ograniczać ich produkcję bynajmniej nie przez spalanie w domowych paleniskach czy wyrzucanie do rowów, lasów a przez mądre decyzje konsumenckie. Kupujmy to, co nam potrzebne, nie marnujmy żywności, planujmy zakupy a będąc w sklepie zwracajmy uwagę jak zapakowany jest towar (niemało odpadów tworzą wielopaki produktów, które można kupić pojedynczo).
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Opakowaniowy rozsądek. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS