W czwartek 15 września w Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach odbyło się wydarzenie z cyklu Narodowe Czytanie. To już siódma edycja ogólnopolskiej akcji, organizowana w tej szkole. W dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji, w całym kraju odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów”.
“Słuchaj dzieweczko…”
Tak więc słuchaliśmy wszyscy tegorocznej lektury Narodowego Czytania, czyli “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – przełomowego zbioru poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.
Wydarzenie rozpoczęła dyrektor ZST Renata Stępień, witając przybyłych z tek okazji gości. Byli wśród nich radna wojewódzka Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała, Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Witold Kochan, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Tadeusz Mikrut, dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości Roman Trojanowicz, kierownik filii Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach Beata Krok, specjalista ds.HS firmy Famur Renata Markes (Famur jest partnerem ZST w zakresie kształcenia na potrzeby rynku pracy). Do „czytania” włączyli się również dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i jednostek związanych z oświatą Powiatu Gorlickiego, ubiegłoroczni laureaci i finaliści konkursów o zasięgu ogólnopolski, uczniowie ZST oraz ich rodzice.
– W „Balladach i romansach” jest wszystko, co charakterystyczne dla romantyzmu – mówiła podczas wystąpienia dyrektor Renata Stępień – uczuciowość, fantazja, tęsknota za wolnością, ludowa mądrość i moralność, a wszystko okraszone albo humorem, albo ironią. – „Ballady i romanse” uczą i bawią, więc na trudny 2022 rok nie mogło być lepszego wyboru. I chociaż powstały 200 lat temu, to ideały romantyzmu są wciąż aktualne – podkreślała dyrektor.
Tak więc zebrani widzieli i słyszeli nie tylko „przed oczyma duszy”. Chłonęli słowa naszego wieszcza – teksty przepełnione archaizmami, poznawali fenomen romantycznego ducha i poddali się nastrojowi niezwykłości, dziwności i grozy świata ludowych ballad. Całość dopełniała ciekawa scenografia, rekwizyty i kostiumy. Pomiędzy kolejnymi utworami przeprowadzany był quiz wiedzy z ballad, a prawidłowe odpowiedzi były nagradzane upominkami.
– Maria Dąbrowska słusznie stwierdziła, że „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów cywilizacji”. Nie da się temu zaprzeczyć. – komentuje wydarzenie Starosta Gorlicki Maria Gubała. Książki, bezustannie są nieocenionym źródłem wiedzy, poszerzają nasze horyzonty myślowe, kształtują wrażliwość, pobudzają wyobraźnię i wpływają na nasze postrzeganie świata. Narodowe Czytanie to piękna idea, dzięki której na nowo poznajemy dzieła polskich poetów i pisarzy, którzy są naszą narodową dumą. To także akcja, dzięki której zacieśniamy więzy. Czytanie jest jak chleb i woda, którymi możemy i chcemy się dzielić. Narodowe Czytanie stało się tradycją tej szkoły i jest radością z obcowania z literaturą piękną, czego po raz kolejny byliśmy świadkami. To było wyjątkowe przeżycie, wrócić do szkolnych lat, do szkolnych lektur i zachwycić się nimi kolejny raz – dodaje na zakończenie.
More Joomla Extensions
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS