W czasie konferencji prasowej w Warszawie, powiedział, że “nadal szczepienie podstawowe jest wykonywane wersją podstawową szczepienia, natomiast dawka pierwsza przypominająca w miarę dostępności już nowym preparatem, a drugą dawką przypominającą będziemy szczepić tylko i wyłącznie w wersji BA.1, a jak dojdzie wersja preparatu w kierunku BA.4 i BA.5, to wtedy będziemy wykorzystywali tę wersję”.
Na wrzesień mamy zagwarantowane 4 mln szczepionek przeciwko COVID-19, ukierunkowanej na wariant omikron. Mniej więcej połowa od firmy Pfizer i połowa – od Moderny – powiedział Niedzielski.
Przypomniał, że w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę przeciwko podwariantom omikronu BA.4 i BA.5.
“Obie firmy deklarują, że finalizują już w zasadzie procesy produkcji pod kątem tego wariantu, ale bardzo ważne jest to, że szczepienia zarówno te pod katem wariantu BA.1 i te drugie, które jest pod kątem wariantu BA.4 i BA.5, są oceniane w badaniach jako równie skuteczne przeciwko omikronowi, bo skuteczność jest powyżej 90 proc.” – powiedział Niedzielski.
Przy szczepieniu drugą dawką przypominającą przeciw COVID-19 nie będzie wyboru między szczepionką ukierunkowaną na podwariant koronawirusa omikron BA.1 a ukierunkowaną na podwarianty omikronu BA.4 i BA.5 – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
– W nocy z czwartku na piątek zostaną wystawione e-skierowania na szczepienie przeciwko koronawirusowi w podwariancie omikron BA.1, ale w piątek jeszcze nie każdy punkt otrzyma tę szczepionkę – poinformował Andrusiewicz. “Rano punkty szczepień powinny mieć dostępne kalendarze na poszczególne dni i godziny. Na pewno jutro wszyscy chętni, jeżeli będzie ich pół miliona, nie otrzymają jeszcze szczepionki BA.1, ale to nie kłopot. W przyszłym tygodniu stopniowo każdy będzie szczepiony szczepionką BA.1, a następnie BA.4 i BA.5” – zaznaczył.
Według Niedzielskiego najważniejszą bronią przeciw koronawirusowi są szczepienia.
“Od 16 września wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster. W ten sposób uzupełniamy te dotychczasowe zalecenia, które dotyczyły osób z upośledzoną odpornością i osób 60 plus, poszerzając grupę osób uprawnionych do szczepienia” – wyjaśnił.
Niedzielski zapewnił również, że dostępne są leki przeciwko COVID-19 – molnupiravir i paxlovid.
“Jesteśmy w trakcie przyjmowania kolejnych partii leku, które będą dostarczane do szpitali, gdzie przebywają osoby chorujące będące w grupach ryzyka. Chodzi o pacjentów senioralnych i o pacjentów, którzy są obciążeni różnymi chorobami, które wiążą się z osłabieniem systemu immunologicznego” – dodał.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS