A A+ A++

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. w porównaniu rok do roku wzrosły o 16,1 proc., przy wzroście cen towarów – o 17,5 proc. i usług – o 11,8 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. Solidny skok widać w cenach usług medycznych.

Inflacja się nie zatrzymuje

Wciąż mocno drożeje żywności (o 18,1 proc.), transport (o 19,5 proc.), usługi w restauracjach i hotelach (o 16,7 proc.) oraz rekreacja i kultura (o 12,6 proc.) Rok do roku podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 5,97 p. proc., 4,35 p. proc., 1,90 p. proc., 0,80 p. proc. i 0,78 p. proc. 

Drogo w zdrowiu

Inflacja w zdrowiu wyniosła 7,4 proc. rok do roku. W obszarze ubezpieczeń wzrost cen i usług wyniósł 12 proc. 
Usługi lekarskie i stomatologiczne wzrosły odpowiednio o 15,6 proc. i 15,8 proc. Urządzenia i sprzęt terapeutyczny podrożały o blisko 8 proc. (7,6 proc.). Natomiast usługi szpitalne i sanatoryjne o ponad 13 proc. (13,7 proc.)

Tematem inflacji zajmujemy się już od pół roku. Wszystkie podwyżki wycen, których dokonujemy, to nie tylko kwestia wynagrodzeń, ale także właśnie inflacji. Przeznaczyliśmy ponad 9 mld na zwiększenie wycen, wiedzieliśmy, że tu będzie górka, bo pierwotnie było to 6,5 mld zł. – skomentował wpływ inflacji na placówki medyczne Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

Poinformował, że kolejnym krokiem była zmiana wyceny ryczałtu o dodatkowe 2 punkty procentowe.

Jej skalę oceniamy na blisko 700 mln rocznie. To było z jednej strony w odpowiedzi na pewne oczekiwanie, że nie w każdym szpitalu te zwyżki wycen pozwalały sfinansować zwiększenie wynagrodzeń, ale beneficjentami tego były również inne szpitale, gdzie podwyżki były finansowane i w ten sposób one otrzymały środki na właśnie takie przewidywane inflacyjnie zwiększenia cen – mówił. – Tydzień temu w Karpaczu ogłosiliśmy bardzo ważny ruch. Będziemy zwiększali wycenę interny, SOR-u, Izby Przyjęć oraz Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. To jest kolejna kwota blisko pół miliarda przekazana do systemu. – podkreślił.

Dodał, że MZ zaproponował specjalny instrument restrukturyzacyjny na kwotę bisko 900 mln w ciągu 9 miesięcy. “Tak naprawdę cały czas, w miarę obserwowania sytuacji, podejmujemy kolejne decyzje” – podsumował.

Stopy małymi krokami

W ostatnich dniach Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 pp. Według członka RPP Ludwika Koteckiego to zbyt mała dynamika, by zdusić inflację. Prognozuje, że na początku roku wzrost cen i usług może przekroczyć 20 proc., a dwucyfrowa inflacja utrzyma się do końca 2024 roku. według niektórych ekonomistów i to tak optymistyczny scenariusz w kontekście obecnej polityki fiskalnej rządu.

źródło danych: GUS

Polecamy także:

zobacz więcej

Zaczyna brakować pieniędzy na jedzenie i sprzątanie

zobacz więcej

Inflacja wyższa niż oczekiwano

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński będzie dyscyplinował Adama Niedzielskiego

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
NOWE. Inflacja jest najwyższa w XXI wieku. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCieszyn: Policjant po służbie zatrzymał złodzieja
Następny artykułTo już koniec kopania ETH na kartach graficznych. Kryptowaluta przeszła długo wyczekiwany Merge