30 września w kościele św. Katarzyny w Krakowie będzie miało miejsce premierowe wykonanie utworu „Równoj ku Górze”. Oratorium Bachledowiańskie powstało dla uczczenia osoby i myśli błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego i na zakończenie Jubileuszu 550-lecia fundacji Skałki i obecności oo. Paulinów w Krakowie. Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności Prymasa na Bachledówce, poetka regionalna, góralka. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak.
Utwór oratorium „Równoj ku Górze” przygotowywany został dla wyjątkowego miejsca na Podhalu, jakim jest Bachledówka. Tam czczona jest Matka Boska Jasnogórska, którą jak na Jasnej Górze, opiekują się Ojcowie Paulini. Do tego odległego zakątka naszej Ojczyzny przyjeżdżał na wakacje w latach 1967-1973 kard. Stefan Wyszyński – Błogosławiony Prymas Polski. Tu spacerując z arcybiskupem Karolem Wojtyłą omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski. Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice z kardynałem Wyszyńskim. Dla niego tańczyli i śpiewali, a on odwdzięczał się Słowem Bożym i uwagą im poświęconą. Tu od ponad 50 lat modlą się i służą biali Bracia – Ojcowie z Zakonu św. Pawła Pustelnika. Tu wreszcie, powstaje dom-muzeum poświęcone Osobie bł. Kardynała.
Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka, miejsce uświęcone wizerunkiem Najświętszej Panny Jasnogórskiej i nasycone obecnością wielkich Polaków. Ewangeliczne przesłanie, które z Bachledówki rozeszło się na całą Polskę stając się dla tego miejsca na górze i górali – iskrą, wciąż woła: „Równoj ku Górze”!
Utwór będzie miał wyjątkową treść, kompozycję i wykonanie. Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności Prymasa na Bachledówce, poetka regionalna, góralka. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. Oratorium składać się będzie z 12 pieśni i 10 narracji zainspirowanych nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkowość wydarzenia polegać będzie na dualizmie muzycznym: góralsko-klasycznym. Każdy twór będzie się składał z części podhalańskiej i części klasycznej. Część podhalańską wykonają członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, grupy śpiewacze, soliści, kapela. Językiem utworu w tej części będzie gwara podhalańska. Wprowadzone zostaną instrumenty regionalne takie jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Muzyka góralska będzie wierna tradycji. Część klasyczną wykonana orkiestra symfoniczna z chórem.
Premierowe wykonanie oratorium „Równoj ku Górze” będzie miało miejsce 30 września, o godz. 19.00 w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Sam utwór powstał nie tylko dla uczczenia osoby i myśli błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego ale także na zakończenie Jubileuszu 550-lecia fundacji Skałki i obecności oo. Paulinów w Krakowie.
Wydarzeniu patronują: Ojcowie Paulini z klasztorów na Skałce i z Jasnej Góry oraz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski, Generał zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.
Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Grupa Polska Press, Niedziela, niedziela.pl Gość Niedzielny oraz Katolicka Agencja Informacyjna.
Więcej informacji: rownojkugorze.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS