A A+ A++

Sejmowa komisja zdrowia we wtorek procedowała nad rządowym projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej. Wprowadziła kilkanaście poprawek dotyczących m.in. zawartych w projekcie definicji, a także samorządu diagnostów laboratoryjnych.

Wprowadzone poprawki do ustawy

Sejmowa komisja zdrowia we wtorek procedowała nad rządowym projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, która reguluje zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na początku września.

We wtorek, podczas prac nad projektem, posłowie wprowadzili do niego kilkanaście poprawek. Część z nich miała charakter doprecyzowujący.

Przyjęte przez komisję poprawki:

  • zmiana definicji badania “POCT” poprzez wykreślenie z niej słowa “szpital”, dzięki czemu badanie będzie można przeprowadzać również w innych podmiotach niż szpitalnych,
  • wykreślenie z projektu definicji świadczenia opieki zdrowotnej,
  • wykreśleniu z projektu zapisu, że do obowiązków kierownika specjalizacji należy potwierdzanie w elektronicznej karcie przebiegu szkoleniu specjalistycznego (EKS) terminowej realizacji elementów szczegółowego planu zajęć objętych programem szkolenia specjalizacyjnego,
  • dodanie zapisu, że mandat członka organu samorządu diagnostów laboratoryjnych będzie ulegał zawieszeniu nie tylko w razie wszczęcia przeciwko osobie go sprawującej postępowania w sprawie umyślnego popełnienia przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, ale również z przestępstwa skarbowego,
  • Nadzwyczajny Krajowy Zjazd będzie zwoływała Krajowa Rada na wniosek co najmniej 500 diagnostów laboratoryjnych, a nie 2000, jak dotychczas.

Za całością projektu ustawy, wraz z przyjętymi poprawkami, głosowało 14 posłów. 6 było przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Założenia nowelizacji ustawy

W uzasadnieniu projektu wskazano, że główne założenia i cele obowiązującej ustawy o diagnostyce laboratoryjnej nie uległy w nowym akcie zmianie, jednak z uwagi na postęp wiedzy w dziedzinie medycyny laboratoryjnej konieczne stało się opracowanie nowej regulacji.

Zgodnie z projektem, tytuł diagnosty laboratoryjnego będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku analityka medyczna lub medycyna laboratoryjna. Ponadto, diagnosta laboratoryjny będzie miał obowiązek doskonalenia zawodowego przez samokształcenie oraz udział w kursach realizowanych metodą wykładów, seminariów, warsztatów oraz ćwiczeń, a także za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem, zakończonych testem. Nowelizacja ustawy wprowadza wymagania kwalifikacyjne dla kierownika laboratorium.

Projekt nowego prawa doprecyzowuje także przepisy w zakresie sprawowania przez Krajową Radę nadzoru nad wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz doprecyzowuje zasady przeprowadzania wizytacji w laboratoriach.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia. 

Źródło informacji: PAP

Polecamy także:

zobacz więcej

Rząd przyjął projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej

zobacz więcej

Medycyna laboratoryjna. Specjalny zespół stworzy strategię

zobacz więcej

Diagnostyka otworzyła nowe laboratorium centralne

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Sejmowa komisja zdrowia wprowadziła kilkanaście poprawek do projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł🔴 Krosno/DK28. Podczas zmiany pasa ciężarówką zepchnął audi na przeciwny pas
Następny artykułTo ona zagrozi Świątek w przyszłości?