A A+ A++

Azerbejdżan oskarżył Armenię o ostrzał terytorium kraju i stacjonujących przy granicy jednostek wojskowych. Ostrzał miał być prowadzony z moździerzy i artylerii. “W tej chwili nasze pozycje są okresowo ostrzeliwane” – przekazało ministerstwo obrony Azerbejdżanu. 

Z kolei Armenia poinformowała, że “siły zbrojne Azerbejdżanu przeprowadziły ostrzał artyleryjski w kierunku ormiańskich miast przygranicznych”. Pod ostrzałem znalazły się miasta Goris, Sotk i oraz kurort Jermuk. “W tej chwili nasze pozycje są okresowo ostrzeliwane” – zaznaczyło znów w środę ministerstwo obrony Azerbejdżanu, dodając, że “od wybuchu starć rannych zostało dwóch cywilów”. Armenia nie przekazał informacji o ofiarach cywilnych.

Rosja z apelem o pokój 

Z apelem o zaprzestanie eskalacji konfliktu zwróciła się sama, uwikłana w wojnę w Ukrainie, Moskwa. “Wzywamy strony do powstrzymania się od dalszej eskalacji, zachowania powściągliwości i ścisłego przestrzegania zawieszenia broni zgodnie z trójstronnymi oświadczeniami przywódców Rosji, Azerbejdżanu i Armenii z 9 listopada 2020 r. oraz 11 stycznia i 26 listopada 2021 r.” – przekazało w oświadczeniu MSZ Rosji. 

ZOBACZ: Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozmowy pokojowe ws. Górskiego Karabachu

Armenia pozostaje w sojuszu militarnym z Moskwą i utrzymuje na swoim terytorium rosyjską bazę wojskową. Azerbejdżan z kolei utrzymuje bliskie relacje z władzami w Ankarze. Turcja zapewnia militarne i dyplomatyczne wsparcie władzom Azerbejdżanu. Wobec wojny w Ukrainie, nowy rozwijający się konflikt na Kaukazie ogniskuje się po dwóch przeciwnych stronach. 

Popłoch w stolicach 

Doniesienia o eskalacji konfliktu na Kaukazie wywołały popłoch w światowych, a zwłaszcza, europejskich stolicach. Antony Blinkien, sekretarz stanu USA, odbył telefoniczne rozmowy z premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. 

Strzały padły bowiem po północy we wtorek, apel o zaprzestanie eskalacji konfliktu wystosował prezydent Francji Emmanuel Macron. Armeńskie media donosiły, że odbył także we wtorek rozmowę z szefem ormiańskiego rządu. Apel o deeskalację zamieścił także Charles Michel przewodniczący Rady Europejskiej.

Sporne terytorium 

Górski Karabach to sporne terytorium pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią, które Azerbejdżan uznaje za przynależne mu. Teren w większości zamieszkują Ormianie.

Najpoważniejszy dotąd konflikt, skutkujący krótkotrwałymi zmianami terytorialnymi wybuchł w 2020 roku.   

laf/Reuters/CNN/AP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPsychiatra pozwany za „procedurę zmiany płci”
Następny artykułNakielski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert pt. Szlagierowo i z Humorem