A A+ A++

Czas do rozpoczęcia formalnych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nieubłaganie ucieka. Brytyjski rząd coraz intensywniej szuka sposobów na ograniczenie liczby obywateli wspólnoty przyjeżdżających na Wyspy. Obecnie wiodącym pomysłem jest ograniczenie dostępu do miejsc pracy i mieszkań dla imigrantów. Nowy plan nazywany jest w brytyjskich mediach istnym ‘młotem’ na przyjeżdżających na Wyspy obcokrajowców.

r e k l a m a





Zobacz także:

Jak poinformowała agencja prasowa Bloomberg, Wielka Brytania pracuje obecnie nad stworzeniem nowych zasad polityki imigracyjnej, które zaczną funkcjonować po Brexicie. Wzorcem dla nowej koncepcji przyjmowania imigrantów do Zjednoczonego Królestwa może być wyspa Jersey, która jest terytorium zależnym Korony Brytyjskiej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję Bloomberg, przedstawiciele brytyjskich władz spotkali się z urzędnikami z Jersey. Politycy z Zjednoczonego Królestwa pozytywnie ocenili system funkcjonujący na wyspie – jak powiedział David Walwyn, szef ministerstwa stosunków międzynarodowych Jersey.

Teraz brytyjski rząd analizuje, w jaki sposób wyspa Jersey kontroluje przepływy migrantów zastanawiając się nad wprowadzeniem jak najbardziej efektywnego systemu w Wielkiej Brytanii. Jersey zezwala obywatelom Unii Europejskiej na przyjazd na wyspę, jednak ściśle kontroluje poziom migracji przez ograniczenie dostępności miejsc pracy, mieszkań i świadczeń społecznych dla cudzoziemców.

Prawo do pracy, mieszkań i świadczeń społecznych w Jersey jest limitowany tylko dla tych, którzy nie urodzili się na wyspie. Obywatel pochodzący z kraju zrzeszonego w Unii Europejskiej, który mieszka na Jersey mniej niż pięć lat, a chce pracować na wyspie, musi ubiegać się o specjalną licencję. Prawo do kupna mają natomiast jedynie ci cudzoziemcy, którzy przebywają na Jersey więcej niż 10 lat.

W przypadku wyspy, która ma zaledwie 120 kilometrów kwadratowych powierzchni i ok. 103 tys. mieszkańców, wprowadzenie takich limitów jest zasadne i oparte na właściwych proporcjach. Jednak w przypadku 65-milionowej Wielkiej Brytanii, ta idea może spotkać się z dużym sprzeciwem Unii Europejskiej. Główną obawą Brukseli w związku z planem wprowadzenia bardziej restrykcyjnych zasad przyjmowania imigrantów do Wielkiej Brytania zapowiadanych przez Theresę May, jest możliwość wykorzystania koniunktury przez inne państwa, które także będą chciały wprowadzić podobne ograniczenia.

W trzecim kwartale tego roku, liczba obywateli państw zrzeszonych we wspólnocie pracujących w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowy poziom 2,26 mln osób. Jak wynika z najnowszych danych statystycznych, to 7,1 proc. całkowitego zatrudnienia w Zjednoczonym Królestwie.

Małgorzata Sypniewska / POLEMI.co.uk
Fot.: mantinov / Shutterstock

Linki sponsorowane



Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Warto przeczytać…

Grafika

Grafika

Grafika

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremier Theresa May wystawia do wiatru pracujących w UK! Pracownicy muszą teraz…
Następny artykułDroga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska. Zamiast parowozów pociągi do Częstochowy miały ciągnąć konie