A A+ A++

W trosce o naszą planetę i środowisko coraz częściej mówi się o odnawialnych źródłach energii. To rozwiązanie ma zastąpić pobór energii ze źródeł nieodnawialnych, takich jak kopalnie węglowe czy ropa. Oznacza to, że czerpać prąd będziemy ze źródeł, które są niewyczerpalne i co jakiś czas się odnawiają. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są Odnawialne Źródła Energii?

Odnawialne źródła energii to wszystkie źródła energii, których wykorzystywanie do wytwarzania energii cieplnej oraz energii elektrycznej nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, ponieważ ich zasoby są łatwo odnawialne. Do produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej wykorzystywane są naturalne procesy, które nie przyczyniają się do emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Przykładem OZE jest energia wody, energia wiatru, energia słoneczna, energia geotermalna, a także biomasa.

Energia słoneczna, czyli najpopularniejszy rodzaj źródeł odnawialnych

Najpopularniejszy rodzaj odnawialnych źródeł energii w Polsce to pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku lub na gruncie przechwytują promieniowanie słoneczne i przemieniają je w energię elektryczną kierowaną do budynku. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę możliwe staje się obniżenie rachunków za prąd, które w ostatnim czasie stale rosną. Przy wykorzystaniu energii słonecznej możemy zaoszczędzić aż do 70% kosztów ogrzewania użytkowej wody ciepłej, a w sezonie zimowym przy centralnym ogrzewaniu do 60% kosztów tradycyjnej energii.

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/

Korzyści z OZE

Korzystanie z zasobów odnawialnych niesie za sobą wiele korzyści. Zwiększenie udziału zielonej energii na rynku energetycznym wpływa na wiele obszarów życia. Przede wszystkim, korzystanie z OZE nie zmniejsza zasobów energetycznych, a także nie stwarza ryzyka ich wyczerpania. Dostęp do OZE oznacza brak konieczności importu surowców kopalnych z innych państw. Odnawialne źródła energii są o wiele tańsze niż tradycyjne źródła, które dodatkowo są coraz trudniejsze w wydobyciu. Jednym z największych plusów energii odnawialnej jest ograniczenie emisji CO2.

OZE w Polsce

Głównym źródłem energii, z jakiego korzystają Polacy jest węgiel. Na szczęście, udział odnawialnych źródeł energii systematycznie wzrasta. W 2019 roku udział ten wynosił 12%, a w roku 2020 17%. Zmiany te są w dużym stopniu powodowane prywatnymi inwestycjami. W 2020 roku najpopularniejszym ekologicznym sposobem pozyskiwania prądu była energia wiatrowa. W całkowitym udziale OZE, wiatr był odpowiedzialny za prawie 70%. 86% Polek i Polaków uważa, że Polska powinna inwestować w OZE.

Artykuł zewnętrzny

Reklama

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Czym są Odnawialne Źródła Energii i co warto o nich wiedzieć?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbiorniki na deszczówkę coraz bardziej popularne
Następny artykułRząd pracuje nad zablokowaniem podwyżek cen energii