Ukraina mimo zakazu eksportu węgla, przetransportuje do Polski 100 tys. ton surowca – podkreślił w RMF FM szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Współpraca między Warszawą i Kijowem zacieśnia się również w kwestiach energetycznych na czas zbliżającego się kryzysu.
– Trzeba to traktować jako bardzo wyraźny gest w kierunku Polski. Prezydent Zełenski podkreślał, że będzie to wyjątek uczyniony wobec Polski. Całkowity zakaz eksportu ukraińskiego węgla obowiązywał od wielu miesięcy, a tu ma nastąpić wyjątek w ramach bardzo ścisłej współpracy, która w ostatnich miesiącach ma miejsce – powiedział Dworczyk w audycji Roberta Mazurka w RMF FM. Najbliższy człowiek premiera Mateusza Morawieckiego chwalił relacje polsko-ukraińskie.
Przekop Mierzei do jednej poprawki? Prezydent Elbląga ma pretensje do rządu
Gest ze strony Ukrainy: węgiel i prąd
– Tematy energetyczne było istotną częścią rozmów, które premier odbył z prezydentem Zełenskim i premierem Szmyhalem – przypomniał Dworczyk. Stąd też pomoc dla Polski na czas inflacji i drakońskich podwyżek cen za energię dotyczy również prądu. To omawiał m.in. Morawiecki z ukraińskimi przywódcami podczas wizyty w Kijowie, zakończonej w sobotę.
– Mamy bardzo wymierne deklaracje i zobowiązania polityków ukraińskich, przede wszystkim prezydenta Zełenskiego, dotyczące odblokowania eksportu węgla ukraińskiego do Polski oraz przyspieszenia uruchomienia łącza, którym będzie przesyłany prąd z elektrowni atomowej w Chmielnickim do Polski – mówił Dworczyk.
“Zawsze tam, gdzie ty” – Borysewicz gra na finał MŚ. Morawiecki dziękuje siatkarzom
Nota dyplomatyczna ws. reparacji
Szef KPRM był też pytany o to, kiedy polskie władze złożą notę dyplomatyczną do niemieckiego MSZ. Od czasu publikacji raportu ws. strat wojennych minęło już 11 dni, a wciąż nie ruszyła ofensywa na poziomie dyplomacji.
Wybory 2023: Biedroń ma propozycję dla Prawa i Sprawiedliwości – skrócić kadencję Sejmu
– Na ostatniej radzie ministrów ten temat był poruszany i omawiany. W ciągu kilku tygodni ta nota ma zostać złożona. Termin, który nie był doprecyzowany, ale który pojawił się w tej dyskusji, był terminem miesięcznym, natomiast nie padła żadna konkretna data. Jest to bardzo ważny dokument, który musi być przygotowany w taki sposób, żeby był skuteczny – tłumaczył Dworczyk.
W MSZ powstanie specjalny zespół, który ma zająć się kwestią uzyskania reparacji od Niemiec. – Na pewno będzie politycznie wyznaczona osoba z kierownictwa oraz zespół osób, które będzie ją wspierał – podkreślił polityk. – Nie będzie to prosty i krótki proces, natomiast dobrze, że został formalnie podjęty i dobrze, że ten dialog będzie w tej chwili na tym poziomie formalnym, a nie tylko werbalno-deklaratywnym się toczy – dodał Dworczyk.
Przypomnijmy, że Polska domaga się ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych za zniszczenia i zagładę w trakcie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Rząd Olafa Scholza odrzuca argumenty rządu Morawieckiego, twierdząc, że sprawa już dawno została załatwiona, a Warszawa zrzekła się reparacji w 1953 roku.
Antyimigracyjne nastroje w Szwecji. Może nastąpić polityczne trzęsienie ziemi
GW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS