Języki angielski, niemiecki, hiszpański to jedne z najpopularniejszych języków w ogłoszeniach o pracę. Warto więc brać je pod uwagę, gdy myślimy o przyszłej karierze lub zmianie pracy. Najbliższy Polakom powinien być język niemiecki. Jednak język niemiecki nie ma dobrej sławy w naszym kraju. Wiele osób miało lekcje tego języka w szkole, ale po latach nie pamiętają nic. Nauka języka niemieckiego w szkole nie była raczej przyjemnością. W porównaniu do innych języków, niemiecki nie brzmi też przyjaźnie. Czy warto więc się uczyć języka niemieckiego? Tak, tak i jeszcze raz tak! Na rynku pracy język niemiecki jest bardzo dobrze ceniony, często osoby znające ten lub obydwa te języki zarabiają naprawdę dobrze!
Tak więc, od czego zacząć naukę? Jak szybko się nauczyć języka niemieckiego?
Jak zacząć naukę języka niemieckiego?
Najpierw zacznij od ustalenia poziomu na jakim znasz niemiecki, oczywiście zakładając, że go znasz choć trochę. Jeśli nie, no to już wiesz, że zaczynasz naukę od zera.
Następnie, zastanów się jaki sposób nauki jest dla Ciebie optymalny. W jaki sposób uczysz się najlepiej? Czy wolisz lekcje z korepetytorem, a może zaczniesz od jakiejś aplikacji, a może jednak jakiś kurs? Pamiętaj jednak, że szybka nauka niemieckiego nie zawsze znaczy trwała nauka! Jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z niemieckim to sugerujemy by zacząć od korepetycji z niemieckiego lub kursu, a tylko wspomagać się aplikacjami do nauki.
Jeśli jednak, kiedyś coś już było – dobrym pomysłem jest lekkie przypomnienie, w formie powtórki na podstawie darmowych materiałów w intrenecie lub jakiejś aplikacji; a następnie rozwijające zajęcia.
No i ostatni aspekt – jakie środki materialne oraz czasowe chcesz na naukę przeznaczyć? To są bardzo ważne informacje by nie zagubić się w tej całej przygodzie.
Co robić a czego nie robić podczas nauki języka niemieckiego?
Czy da się szybko nauczyć niemieckiego? To zależy! Tak, my też nienawidzimy tej odpowiedzi.
Tak więc co robić w trakcie nauki:
- Bądź konsekwentny. Jeśli Twoim celem jest 20 minut codziennych ćwiczeń języka niemieckiego to nigdy z nich nie rezygnuj. Łatwo będzie ci zrezygnować 3 dni z rzędu, trudniej będzie wrócić do nawyku.
- Wspomagaj się darmowymi materiałami lub aplikacjami. To nic nie kosztuje, a wspomaga Twoją naukę!
- Wykorzystuj każdą okazję do kontaktu z żywym językiem. Może być to znajomy, klient lub ktoś kto zapyta cię na ulicy o drogę na dworzec.
- Jasno wyznaczaj swoje językowe cele, np. w tym miesiącu nauczę się 10 nowych słów.
Tego unikaj:
- Nie zniechęcaj się. Na pewno nie raz nawiedzą Cię myśli o rezygnacji. Nie daj się!
- Nie myśl, że w miesiąc będziesz mówić płynnie. Na początku może być ciężko, bo efekty nie będą tak spektakularne. Podchodź realistycznie do swoich celów i zakładanych efektów.
- Nie bój się błędów. Każdy je popełnia – nawet nauczyciele. Na nich się uczymy, a popełniając błędy pozbywasz się bariery językowej.
Jak kontynuować naukę?
Nie wystarczy nauczyć się języka niemieckiego. Znajomość każdego języka trzeba pielęgnować. Z angielskim jest to łatwiej, bo jest on wszechobecny – muzyka, filmy, social media. Z niemieckim musimy być trochę bardziej kreatywni, ale podpowiemy wam co możecie zrobić by nie zapomnieć tego języka.
Najlepszym rozwiązaniem jest otoczenie się językiem. Jeśli jest on niezbędny w Twojej pracy to połowę pracy już masz zrobione samym wykonywaniem swoich obowiązków.
Jeśli jednak kontakt z niemieckim w szkole, w pracy lub na uniwersytecie jest znikomy polecamy następujące sposoby:
- Kontynuuj korzystanie z aplikacji do nauki języka niemieckiego.
- Korzystaj z aplikacji takich jak HelloTalk lub Tandem, umożliwiają one rozmowy z osobami używającymi wybranego przez nas języka. Aplikacje są darmowe, a ty rozmawiasz o czym chcesz – wystarczy znaleźć dobrego kompana do rozmowy.
- Znajdź i obserwuj konta na social mediach używające tego języka.
- Spróbuj czytać książki lub oglądać filmy w języku niemieckim. Wiemy, że najpierw może być to trochę dziwne, ale wzbogaci to twój zasób słownictwa.
- Może zdecyduj się na konwersacje? Jest to forma korepetycji polegająca głównie na rozmowie z nauczycielem.
Mamy nadzieję, że podane przez nas sposoby przydadzą się. Język się rozwija, więc i nasza nauka nigdy się nie kończy. Dbajcie więc o zdobytą przez was wiedzę!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS