A A+ A++

Czas zawirowań w gospodarkach i na rynkach finansowych, z jakimi od wybuchu pandemii zmaga się świat, pokazał, że tzw. luksusowe aktywa alternatywne zachowują się bardzo różnorodnie i zmiennie. Indeks Knight Frank Luxury Investment w pandemicznym 2020 r. przyniósł 3 proc. zysku. Najwięcej zyskały torebki (17 proc.) i wino (13 proc.), a zegarki, samochody i meble zwyżkowały po ok. 5 proc. Pozostałe aktywa (biżuteria, kolorowe diamenty, monety, rzadka whisky oraz sztuka) zanotowały straty. W 2021 r. KFLII pokazał 9-proc. plus, a żadna z kategorii aktywów nie straciła na wartości. Najlepiej poradziły sobie wino i zegarki, które podrożały po 16 proc.

Dostępne dane z I połowy 2022 r. wskazują, że tym razem hitem inwestycyjnym jest whisky. Indeks Rare Whisky Icon 100 zyskał 16 proc., czyli w pół roku pokrył roczną inflację. Jak wskazują dane Bellini Markets Research, nawet większe zyski przynoszą ostatnio diamenty, a do maja silnie zyskiwały także zegarki, jednak potem dotknęło je załamanie.

Polscy artyści w cenie

Trudno jednoznacznie wskazać, czy alternatywne inwestycje luksusowe mają siłę, by pokonać inflację. Trzeba też pamiętać, że średnie zmiany cen często niewiele mają wspólnego z rzeczywistym zarobkiem. Możemy nawet 100-krotnie pobić inflację: np. Patek Philippe Nautilus z oliwkowozielonym cyferblatem został wiosną sprzedany z kilkumiesięczną stopą zwrotu na poziomie 1300 proc., a w czasie pandemii odnotowano rekordy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzturmem po dodatek węglowy
Następny artykułPracownik banku udostępnił dane klientów oszustowi