W piątek, 9 września, w Centrum Badawczo-Rozwojowym (CBR) w Płocku odbyła się akcja wolontariacka „Mali naukowcy ORLENU”. Wzięły w niej udział dzieci w wieku 6-11 lat. Dla małych chemików przygotowano sporo atrakcji.
Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku funkcjonuje od ponad roku. Niedawno gościło w swoich progach studentów, tym razem zaproszono znacznie młodszych gości.
– Pierwszy raz gościmy w CBR dzieci, które przyjechały do nas z jednej z płockich szkół oraz dzieci pracowników PKN ORLEN – mówi Arkadiusz Majoch, Dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii PKN ORLEN. – Musieliśmy przygotować się do tego wydarzenia, jesteśmy nim podekscytowani. Mamy nadzieję, że ta ekscytacja plus energia dzieci da wspaniały efekt – dodaje.
CBR to świetne miejsce do nauki chemii. Czy nauczyciele zgłaszali się już w sprawie organizacji takich zajęć?
– Mieliśmy spotkania w zakresie takiej współpracy – przyznaje Arkadiusz Majoch. – Nauczyciele chcieliby tutaj przyjeżdżać i prowadzić zajęcia z uczniami w naszej infrastrukturze. Wymaga to zaplanowania i przygotowania w zakresie programu nauczania, ale jesteśmy bardzo otwarci na takie inicjatywy i czekamy na nie – mówi dyrektor.
Dodaje też, że w sprawie przeprowadzenia lekcji chemii mogą zgłaszać się nauczyciele zarówno z regionu płockiego, jak i z pozostałej części Polski.
Jak opowiada Anna Plis, Kierownik działu strategicznych projektów badawczo-rozwojowych PKN ORLEN, do CBR przyjechała 9 września grupa około 70 dzieci wraz z opiekunami.
– Chcemy im pokazać, że chemia to jest coś fajnego. Chcemy ich oswoić z chemią i zakrzewić w nich małe ziarenko inspiracji, które kiedyś być może zakiełkuje, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli zasilać kadry tymi młodymi ludźmi – tłumaczy Anna Plis.
Choć tego typu akcja jest pierwszą w CBR, to pracownicy tej placówki mają już doświadczenie w pracy z dziećmi. Czterokrotnie brali udział w wolontariacie organizowanym przez Fundację ORLEN, który polegał na przygotowaniu warsztatów chemicznych dla dzieci z rodzinnych domów dziecka.
– Zauważyliśmy tam, że dzieci faktycznie chcą się angażować, potrafią z nami świetnie współpracować i przede wszystkim sprawia im to radość. Stwierdziliśmy więc, że rok po otwarciu CBR to jest dobry moment, by zaangażować dzieci z Płocka i dzieci naszych pracowników – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Podkreśla, że jest to program pilotażowy, a kolejne będą dostosowane do wieku uczniów starszych klas, w tym klas ósmych, które stoją przed wyborem ścieżki zawodowej.
Dzieci podczas wizyty w CBR miały okazję zobaczyć pokaz Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN i zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy. Spotkały się też z mistrzem świata w motoparalotniarstwie, Wojtkiem Bógdałem.
– Zaplanowałem dzisiaj oderwać nieco dzieci od tej rzeczywistości, mają podczas zwiedzania CBR i przenieść je trochę wyżej, pokazać im na czym polega motoparalotniarstwo. Chcę opowiedzieć im o podniebnych przygodach. Kto wie, jeśli nie wybiorą drogi chemika, może spodoba im się droga lotnika – mówi Wojciech Bógdał, Indywidualny Motoparalotniowy Mistrz Świata, ORLEN Team.
Wojtek przywiózł ze sobą sprzęt motoparalotniowy, którym lata na co dzień, pokazał też jak wygląda skrzydło w locie.
Ostatnim etapem spotkania były warsztaty, podzielone na części. Pierwsze z nich to warsztaty chemiczne „Chemia to magia”, podczas których dzieci miały okazję dowiedzieć się m.in. jak samodzielnie zrobić pastę do zębów czy chemiczne jo-jo i odtworzyć wybuch wulkanu czy stworzyć tęczę na talerzu.
Na drugiej stacji poznały środki ochrony osobistej pracowników PKN ORLEN, którzy pracują na terenie Zakładu Produkcyjnego oraz w CBR. Jednym z elementów warsztatów był pokaz wytrzymałości kasku, który testowano na… arbuzie.
Dzieci przeszły też przez ścieżkę edukacyjną CBR, podczas której dowiedziały się ciekawostek o budowie PKN ORLEN i usłyszały odpowiedzi na ważne pytania, jak np. czym jest i do czego służy ropa, jak się robi z niej klocki lego czy dlaczego w Zakładzie Produkcyjnym jest tak dużo rur.
Na stacji artystyczni chemicy mali uczestnicy wydarzenia mogli stworzyć swoje własne torby lub podkładki w chemiczne wzory, a także pamiątkową grafikę, która zawiśnie w CBR.
Nie zabrakło też malowania buziek, podczas którego dzieci zamieniały się w postaci superbohaterów, zwierzątka czy postaci z bajek, przekąsek i napojów, a także gier planszowych z nagrodami. Na zakończenie wydarzenia, wszyscy otrzymali dyplomy i upominki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS