Początek września oznacza Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” autorstwa poety Adama Mickiewicza– przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Oprócz tego, że jest to dzieło wyjątkowe, jest jeszcze jeden szczególny powód, który sprawił, że zostały one wskazane, jako tegoroczna lektura. W 2022r roku obchodzimy bowiem 200. rocznicę ich opublikowania.
Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście odczytanym przez Pana Andrzeja Kruka Prezydent RP Andrzej Duda
W tym roku miejscem, w którym wybrzmiały ballady „Świtezianka”, „Romantyczność” czy „Lilije” była scena w Jasienicy. Aktorami- czytelnikami podczas tegorocznej edycji byli:
- Urszula Marczak-Grabowski
- Małgorzata Staniszewska
- Agnieszka Wojdyna
- Sebastian Białek
- Paweł Bednarczyk
- Adam Kisiel
- Krzysztof Gajcy
Więcej informacji z Tłuszcza
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS