Muzeum Piastów Śląskich, Klub Książki Herbacianej, Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu zapraszają w dniu 13 września 2022 r. o godz. 18.00 do Muzeum Piastów Śląskich na spotkanie ze Stanisławem Stabryłą, filologiem klasycznym, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem książek o kulturze starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu.
Profesor Stanisław Stabryła (ur. 1936) pochodzi ze Lwowa, a od 1945 r. mieszka w Krakowie. Od 1960 r. związany jest z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie od 1983 r. jest profesorem filologii klasycznej i do 2007 r. kierował Katedrą Latynistyki. W latach 1997-2006 był także profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Kościoła w Starożytności.
Obecnie jest profesorem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie, gdzie kieruje Katedrą Kultury Starożytnej i Średniowiecznej i wykłada historię kultury starożytnej. Prowadzi badania w dziedzinie starożytnej literatury rzymskiej i chrześcijańskiej, antycznej teorii literatury, recepcji antyku w literaturze polskiej. Należy do wielu towarzystw literackich i naukowych: jest m.in. członkiem Polskiego PEN Clubu, Polskiego Towarzystwa Filologicznego, Komisji Historyczno-literackiej PAN, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2005 r. jest przewodniczącym Komisji Filologii Klasycznej PAU.
Prof. Stabryła jest autorem ok. 200 prac naukowych, popularnonaukowych i literackich, w tym przeszło 30 książek. W jego bogatym dorobku znalazły się także powieści mitologiczne oraz tłumaczenia arcydzieł literatury antycznej wraz z opracowaniami.
Zamkowy wykład profesora Stabryły będzie poświęcony św. Augustynowi i jego „Wyznaniom”. Profesor jest bowiem autorem najnowszego przekładu tego fundamentalnego dla naszej kultury dzieła. Po wykładzie będzie możliwość zadawania pytań i rozmowy z szacownym gościem o całej jego twórczości. Zapraszamy serdecznie brzeżan na to spotkanie, na który wstęp jest wolny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS