A A+ A++

Przed nami wydarzenie dnia czyli pełen emocji mecz polskich siatkarzy ze Stanami Zjednoczonymi. Warto sobie uzmysłowić, że na samych mistrzostwach świata mierzyliśmy się z nimi aż ośmiokrotnie.

Polska – USA: pismo Ministerstwa Łączności nie pomogło

Pierwszy raz było to w czasach dla Polski przełomowych. Rok 1956, kończyła się właśnie stalinowska noc. 10 września reprezentacja Polski grała mecz z USA podczas III mistrzostw świata w Paryżu. Biało-czerwoni wygrali 3-0, ostatecznie zajęli czwarte miejsce, Amerykanie – szóste. Wówczas gazety stawały przed problemami technicznymi z dzisiejszego punktu widzenia niezrozumiałymi. W katowickim “Sporcie” pojawiła się tylko krótka wzmianka o tym zwycięstwie po kilku dniach. “Relacji z rozgrywek naszego wysłannika na mistrzostwa świata nie możemy niestety zamieścić z powodu nie otrzymania połączenia telefonicznego z Paryżem. W warszawskiej centrali rozmów międzynarodowych nie mogliśmy nic załatwić, mimo że posiadamy pismo Ministerstwa Łączności zapewniające o urzywilejowaniu rozmów prasowych (!). Bezskuteczne czekanie na połączenie z Paryżem trwało 8 godzin” – informowała czytelników gazeta. 

W Polsce były ważniejsze problemy. 15 października 1956 r. Biuro Polityczne obradujące z przywróconym do łask Władysławem Gomułką zdecydowało o rozpoczęciu VIII Plenum mającym wybrać nowe władze, już bez Konstantego Rokossowskiego – marszałka Polski i ZSRR. Trzy dni później oddziały Armii Radzieckiej opuściły garnizony na Dolnym Śląsku i Pomorzu rozpoczynając marsz w kierunku Warszawy. Niewiele brakowało a doszłoby do działań zbrojnych, ostatecznie udało się je zażegnać: gomułkowska odwilż przesądziła o destalinizacji i demokratyzacji systemu komunistycznego.

Bilans zdecydowanie dla Polski, tylko raz naprawdę złoili nam skórę

Tymczasem Polska w latach 1960-2022 spotkała się z Amerykanami na siatkarskich mundialach jeszcze siedmiokrotnie, jeszcze w czasach kiedy nie były zwane mundialami. Zazwyczaj kończyło się to dobrze dla Polaków.

1960: Polska – USA 3-1 w fazie finałowej. Polska zajęła czwarte miejsce, USA – siódme;

1970: Polska – USA 3-1 w fazie grupowej. Polska zajęła piąte miejsce, USA – osiemnaste;

1974: Polska – USA 3-1 w I fazie grupowej. Polska została mistrzem świata, USA zajęło czternaste miejsce;

1986: Polska – USA 0-3 w II fazie grupowej. USA zostało mistrzem świata, Polska zajęła dziewiąte miejsce;

2014: Polska – USA 1-3 w II fazie grupowej. Polska została mistrzem świata, USA zajęło siódme miejsce,

2018: Polska – USA 3-2 w półfinale. Polska została mistrzem świata, USA zdobyły brązowy medal;

2022: Polska – USA 3-1 w fazie grupowej, po raz pierwszy w historii obie drużyny spotkają się drugi raz na tych samych mistrzostwach – w ćwierćfinale.

Transmisja z mistrzostw świata w siatkówce 2022 w Polsacie! Relacje w Interii Sport

Specjalnym reporterem Interii w trakcie MŚ będzie Paweł Pyziak – od 30 lat związany z siatkówką były zawodnik, współpracownik PLS oraz PZPS, współprowadzący radiową audycję “3 sety z Wroną”. Paweł z kamerą obserwuje poczynania Biało-czerwonych, przekazuje najbardziej gorące wiadomości i relacjonuje najciekawsze wydarzenia turnieju. Śledź na bieżąco “Zagrywkę Pyziaka” na sport.interia.pl oraz w naszych mediach społecznościowych – Facebooku, InstagramieTwitterze, i TikToku oraz na YouTube.

Telewizja Polsat jest oficjalnym nadawcą tegorocznych mistrzostw świata siatkarzy w Polsce i Słowenii. Dla kibiców oznacza to, że wszystkie 52 mecze tego turnieju mogą oglądać na żywo w Polsacie Sport, Polsacie Sport Extra i Polsacie Sport News, a także online, na wielu urządzeniach w serwisie streamingowym Polsat Box Go. Skróty wszystkich meczów oraz wywiady, analizy i komentarze dostępne są także w serwisie sport.interia.pl. Szczegółowe informacje na temat transmisji z MŚ w kanałach sportowych Polsatu można znaleźć tutaj.

Zagrywka Pyziaka. Zapowiedź wydarzeń na parkietach MŚ 7.09/Paweł Pyziak / Mateusz Wróbel (operator)/INTERIA.TV … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCorsair K100 Air – bezprzewodowa, niskoprofilowa klawiatura mechaniczna dla wymagających estetów
Następny artykułCo z antyków na Winobraniu kupują zielonogórzanie?