Dzisiaj, 7 września (10:09)
Aktualizacja: Dzisiaj, 7 września (11:13)
– Nie wiem, czy dla wielu mieszkańców Zachodu latte i Netflix nie byłyby ważniejsze od obrony ich państw – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W jego ocenie Unia Europejska “nie jest zbyt szczodra”, by pomóc walczącym z Ukrainą. Dodał, że Polska “buduje koalicję państw” domagających się czasowego obniżenia kosztów Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS), jak i mechanizmu zmiany kalkulacji cen źródeł energii.
Zdaniem premiera cały świat został dotknięty przez “kryzys o proporcjach, które dawno nie był widziane“. – Wszystkie jego odsłony jednocześnie stoją też w pewnej korelacji i to nie jest dobra wiadomość. Kryzys energetyczny, inflacyjny, bezpieczeństwa – co najmniej trzy takie główny wymiary – powiedział Morawiecki.
Stwierdził, że kryzys zawsze uderza w portfele mieszkańców, przede wszystkim tych, “którzy są najbardziej wrażliwą częścią społeczeństwa”. – Stąd nasze dodatki osłonowe, tarcza antyinflacyjna, obniżka podatków, najpierw poprzez podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł, a potem obniżka podatku do poziomu 12 proc. – wyliczał.
Jak uznał szef rządu, “to był pierwszy zestaw zmian wprowadzonych przez rząd, by złagodzić skutki kryzysu”. Dodał, że drugim aspektem działań rządu jest przygotowanie programów inwestycyjnych razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
– Programy, które tworzą specjalny montaż finansowo-kredytowo-derywatowy pod realizację projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych, bo wiemy, że właśnie w ten sposób możemy stworzyć koło zamachowe wyjścia z tej spirali kryzysu – precyzował.
Zapewnił, iż polska gospodarka, “choć nie przejdzie tego kryzysu całkowicie suchą stopą wyjdziemy z niego obronną ręką”. – Stanie się tak ze względu na stabilność finansów publicznych, a także dlatego, że ziarna inwestycji, które zasialiśmy poprzez Program Inwestycji Strategicznych, te dziesiątki miliardów inwestycji będą procentowały w kolejnych latach. I przedsiębiorcy o tym wiedzą, że idzie duża fala zamówień publicznych, samorządowych finansowana, refinansowana z długu publicznego – powiedział.
Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że jeśli chodzi o “regulacyjny komponent regulacyjny“, to jest on “tu i teraz potrzebny jako instrument wychodzenia z kryzysu dla całej Europy”.
Morawiecki zapowiedział, iż rząd będzie “w najbliższym czasie proponować specjalny pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych“. – Dla co najmniej kilkuset firm – dużych, średnich i największych, w tym także tych, które produkują nawozy. Pokryje go budżet państwa – uściślił.
Według niego nastał czas, “kiedy wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę na oszczędności energetyczne w naszym rachunku”. Wskazał, że z wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem dyskutuje o różnego rodzaju instrumentach, mających “wesprzeć produkcję żywności poprzez obniżkę kosztów nawozów”.
Jak podkreślił wysokie ceny nawozów są pochodną “bardzo wysokich cen gazu“. – Trwają dyskutuje, jak mimo tych cen gazu skonstruować system dopłat i jednocześnie zachęt dla przemysłów energochłonnych, aby nie wstrzymały do końca swojej produkcji – poinformował.
Szef rządu przyznał, że Polska musi mieć na ten pakiet zgodę Komisji Europejskiej. – Musimy mieć zgodę szybko, bo bez tej zgody możemy być – my i te przedsiębiorstwa, które otrzymają wsparcie finansowe, oskarżeni, że udzielamy nieuprawnionej pomocy publicznej. Aby tego uniknąć, znowu będziemy dopominać się szybkiej reakcji ze strony Unii Europejskiej – tłumaczył Morawiecki.
W jego ocenie potrzebna jest przebudowa polityki klimatycznej i energetycznej UE. Podkreślił, że takie stanowisko ma również wiele mniejszych krajów z naszej części Europy. – A więc mamy pewien strukturalny deficyt, strukturalną niedoskon … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS