Szanowni Państwo,
w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023 przekazujemy instrukcję wprowadzania do systemu informacji oświatowej (SIO) danych dotyczących dzieci i uczniów z Ukrainy, których legalność pobytu w Polsce stwierdzono na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000583).
Poprawna rejestracja danych jest bardzo istotna, ponieważ na podstawie liczby wykazanych w SIO dzieci/uczniów będą przekazywane dodatkowe środki finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego.
W stosunku do roku szkolnego 2021/2022, w wykazywaniu dzieci i uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego br. wprowadzono następujące zmiany:
- obecnie jako kraj pochodzenia należy wybrać opcję „Ukraina – pobyt legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy” (w poprzednim roku szkolnym korzystaliście Państwo z technicznej etykiety „Ukraina – Uchodźca”);
- w statusie ucznia należy wskazać faktyczny status z dostępnej listy;
- wykazany przez Państwa w ubiegłym roku szkolnym kraj pochodzenia „Ukraina – Uchodźca” zostanie systemowo zamieniony na nowy „Ukraina – pobyt legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy”.
INSTRUKCJA REJESTRACJI DZIECI I UCZNIÓW Z UKRAINY, PRZYBYŁYCH DO POLSKI OD 24 LUTEGO 2022 R.
- Rejestracja danych identyfikacyjnych ucznia
Należy zarejestrować uczniów w SIO zgodnie z instrukcją:
(w przypadku występowania w imionach i nazwiskach znaków obcojęzycznych należy skorzystać z instrukcji: https://pomocsio.men.gov.pl/rejestracja-danych-identyfikacyjnych-ucznia-ze-znakiem-obcojezycznym/)
Wypełniając dane należy wpisać imię, nazwisko i nr PESEL (jeśli dana osoba go posiada).
W przypadku braku nadania nr PESEL należy wskazać odpowiednią nazwę dokumentu oraz wpisać jego numer.
W przypadku braku dokumentu należy z listy dokumentów wybrać „Brak dokumentu – Ukraina” i jako numer wpisać datę urodzenia ucznia w formacie RRRR-MM-DD (czyli rok – miesiąc – dzień).
W polu kraj pochodzenia należy wybrać „Ukraina – pobyt legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy”.
W polu status ucznia należy wskazać faktyczny status z listy. Status „inny” należy wybrać w przypadku braku możliwości dopasowania statusu z listy.
Pola „kraj pochodzenia” i „status” powinny być obowiązkowo wypełnione dla każdego ucznia z Ukrainy, zarówno z nadanym nr PESEL, jak i bez tego numeru, z dokumentem tożsamości lub bez dokumentu.
2. Rejestracja nauki ucznia
Należy zarejestrować naukę ucznia zgodnie z instrukcją: https://pomocsio.men.gov.pl/nauka-ucznia-rozpoczecie-nauki/
Jako datę rozpoczęcia nauki należy wskazać dzień przyjęcia ucznia do szkoły.
3. Rejestracja miejsca zamieszkania ucznia
Należy zarejestrować miejsce zamieszkania ucznia zgodnie z instrukcją: https://pomocsio.men.gov.pl/rejestracja-2/
Należy wskazać miejsce zamieszkania/przebywania ucznia w Polsce wybierając kolejno województwo, powiat, gminę, miejscowość.
4. Przypisanie ucznia do oddziału
a) oddział przygotowawczy
Należy utworzyć dla uczniów oddział dodatkowy – przygotowawczy, zgodnie z instrukcją: https://pomocsio.men.gov.pl/oddzial-dodatkowy-rejestracja/ i ich przypisać lub dopisać tych uczniów do już istniejących oddziałów przygotowawczych.
Instrukcja przypisania uczniów do oddziałów przygotowawczych: https://pomocsio.men.gov.pl/szkola-uczen-przypisanie-do-oddzialu-dodatkowego/
Okres przypisania ucznia do oddziału przygotowawczego trwa do zakończenia roku szkolnego, w którym uczeń został zakwalifikowany do oddziału przygotowawczego, tj. 31.08. W przypadku zakończenia nauki w oddziale przygotowawczym w trakcie roku szkolnego, należy zakończyć uczniowi przypisanie do oddziału przygotowawczego z dniem zakończenia nauki w tym oddziale.
b) oddział podstawowy
Należy przypisać ucznia do oddziału podstawowego na poziomie odpowiedniej klasy zgodnie z instrukcją: https://pomocsio.men.gov.pl/szkolaplacowka-oswiatowa-uczen-przypisanie-ucznia-do-oddzialu-podstawowego/
Analogicznie należy wykazywać dzieci w oddziałach podstawowych wychowania przedszkolnego w:
– przedszkolach,
– punktach przedszkolnych,
– zespołach wychowania przedszkolnego,
– oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.
Jedyną różnicą jest rejestracja nauki wychowanka (punkt 2 powyżej) zamiast nauki ucznia: https://pomocsio.men.gov.pl/nauka-wychowanka/
5. Dane dziedzinowe – dowożenie
Przy uczniu, jeśli jest dowożony, należy wykazać informacje o dowożeniu do szkół/placówek oświatowych. Dane te również będą wykorzystane do udzielania pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego dowożących uczniów z Ukrainy. Instrukcja techniczna w tym zakresie jest dostępna na stronie: https://pomocsio.men.gov.pl/rejestracja-50/
6. Pozostałe dane dziedzinowe
Uczniom należy wykazać informacje o pozostałych danych dziedzinowych, np.:
– korzystanie z dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego (dostępne dla oddziałów podstawowych i przygotowawczych),
– korzystanie z internatu,
– status młodocianego pracownika.
Instrukcja techniczna w tym zakresie jest dostępna na stronie: https://pomocsio.men.gov.pl/szkolaplacowka-oswiatowa-uczen-rejestracja/
W razie pytań uprzejmie prosimy korzystać z zakładki Pomoc w SIO.
Z poważaniem
Zespół SIO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS