A A+ A++

W Zespole Szkół nr 1 odbyło się Narodowe Czytanie, podczas którego młodzież licealna wysłuchała utworów ze zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Przypomnijmy, że akcja propagująca znajomość literatury narodowej, zapoczątkowana została w 2012 r. przez ówczesną parę prezydencką.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

W postacie z wierszy Mickiewicza wcielili się: Daria Szczepańska, Ewa Stachura-Pordzik, Katarzyna Ptak, Teresa Wodzicka, Jolanta Pierończyk, Igor Śmietański, Zbigniew Gieleciak, Jerzy Kuczera, Rafał Żelazny i Leszek Król.

Zebrana na widowni młodzież usłyszała utwory: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Lilije”, „Panią Twardowską”, „Powrót taty” i „Rękawiczkę”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIlu jest kierowców zawodowych w Polsce?
Następny artykułPo podtopieniu nie trzeba czekać na ubezpieczyciela. Co robić po zalaniu