Nowe procesory AMD Ryzen 7000 zapowiadają się wyjątkowo obiecująco. Nie szykujcie się jednak na mały pobór mocy – producent potwierdził, że topowy model – Ryzen 9 7950X będzie wyjątkowo prądożerny.
Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen 7000 – poznaliśmy specyfikację, wydajność i ceny układów. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na pobór mocy układów.
Podczas konferencji producent mocno podkreślał nie tylko wzrost wydajności, ale też efektywność energetyczną procesorów. Wysoka efektywność energetyczna nie musi jednak oznaczać niskiego zapotrzebowania na energię (w ogólnym tego rozumieniu).
Ryzen 9 7950X będzie pobierać dużo mocy…
Warto zwrócić uwagę na slajd, gdzie porównano wydajność i efektywność energetyczną nowego modelu Ryzen 9 7950X (16 rdzeni/32 wątki – TDP 170 W) i konkurencyjnego Core i9-12900K (16 rdzeni/24 wątki – TDP 125 W) w benchmarku Chaos V-Ray.
AMD chwali się, że nowy Ryzen jest tutaj o 57% wydajniejszy, jednocześnie oferując o 47% lepszą efektywność energetyczną względem Core i9-12900K.
Co to dokładnie oznacza? Ryzen 9 7950X oferuje o 57% lepszą wydajność, ale tak naprawdę równocześnie pobiera o jakieś 7% więcej energii niż konkurent (efektywność energetyczna jest mniejsza od wzrostu wydajności).
…ale i tak będzie tutaj lepiej wypadać niż Intel
Co prawda AMD nie ujawnia szczegółów dotyczących dokładnych ustawień procesorów, ale możemy zakładać, że testy przeprowadzono przy standardowych limitach mocy (tj. 251 W MTP dla Intel Core i9-12900K i 230 W PPT dla AMD Ryzen 9 7950X).
Na pierwszy rzut oka informacje nie wyglądają zbyt dobrze. Już Core i9-12900K odznaczał się bardzo dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną (w naszym teście było to ponad 300 W), a Ryzen 9 7950X ma pobierać jej jeszcze trochę więcej. Nie obejdzie się zatem bez dobrego chłodzenia (co poniekąd potwierdzają ostatnie przecieki dotyczące wydajności procesora na różnych chłodzeniach – słabsze coolery mogą ograniczać osiągi).
Warto jednak na to popatrzeć pod względem efektywności energetycznej, czyli wydajności w przeliczeniu na pobór mocy. Nowy Ryzen i tak ma odznaczać się dużo lepszą efektywnością od „i-dziewiątki”, co może być jego sporym atutem. Czy tak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się po publikacji niezależnych testów wydajności.
Źródło: AMD, inf. własna
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS