A A+ A++

Odsłonięto Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej. Uroczystość odbyła się w ostatni weekend sierpnia, podczas obchodów 102. rocznicy bitwy pod Komarowem.

Budowa pomnika to efekt kilkunastoletniej pracy społeczników nad przywróceniem właściwej rangi bitwie pod Komarowem.

Pomnik zgodnie z wolą Kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej po 102 latach stanął na polach w Wolicy Śniatyckiej. Jest to jedyny w swoim rodzaju, najbardziej plastyczny Pomnik w Polsce i zapewne w Europie. Jego 20 metrowa okazała i dojrzała, artystyczna konstrukcja przypomina wielkie polskie zwycięstwo. Nawiązuje do przedwojennej koncepcji z 1936 roku i jest jedynym pomnikiem w Polsce dedykowanym kawalerii i artylerii konnej. Pomnik składa się z betonowej formy z odznakami wszystkich pułków kawalerii, zwieńczonych skrzydłami husarskimi oraz wkomponowanych pomiędzy nimi trzech sylwetek szarżujących konno kawalerzystów odlanych z brązu – informuje Tomasz Dudek, prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.

Symbolicznego odsłonięcia monumentu dokonali: Mariusz Błaszczak – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej, Prof. dr hab. Piotr Gliński — Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Karol Nawrocki — Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, gen. Rajmund Andrzejczak — Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dr h.c. Marek Małecki, Tomasz Dudek — Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” oraz poseł Sławomir Zawiślak — Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość.

W ramach tegorocznych uroczystości, jak co roku, odbyło się widowisko historyczne poświęcone rekonstrukcji bitwy 1920 roku z udziałem ponad 200 konnych kawalerzystów ochotników, rekonstruktorów pieszych oraz rekonstruktorów odtwarzających sylwetki cywilne. Organizatorzy zorganizowali także rekonstrukcję współczesnego pola walki z udziałem pododdziałów Wojska Polskiego i śmigłowców.

Bitwa pod Komarowem była największą kawaleryjską bitwą XX wieku. Polska kawaleria pod dowództwem Juliusza Rómmela rozgromiła 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. To zwycięskie starcie polskiej jazdy miało wielkie znaczenie dla historii Polski i Europy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVuelta a Espana 2022. Czym przywita peleton Andaluzja?
Następny artykułGaleria: Lotny Festiwal Piwa 2022 przy Hali Stulecia [GALERIA ZDJĘĆ]