A A+ A++

Zgierz jak co roku włącza się do kolejnej, tym razem jedenastej edycji, ogólnopolskiej akcji pod hasłem “Narodowe Czytanie”. W sobotę 3.09.2022 roku, w godzinach 16:00-18:00, na dziedzińcu Parku Kulturowego Miasto Tkaczy przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 1, czytane będą na głos najpiękniejsze ballady i romanse Adama Mickiewicza. Nie zabraknie też innych atrakcji!

Do czytania zaproszeni zostali goście specjalni, ale określoną pulę miejsc zabezpieczono dla zgłaszających się chętnych.

Tym razem szukaliśmy też osób, które chciałyby wziąć udział w czytaniu, rezerwując dla nich kilka miejsc na liście lektorów – mówi Dorota Abramczyk, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zgierzu, główna organizatorka zgierskiego wydarzenia.

Kto będzie czytał?

Kto otrzymał zaproszenie do czytania?

Są to osoby rozpoznawalne w środowisku zgierskim, jak choćby Laura Milczarek, finalistka ostatniej edycji Voice of Kids, czy Elżbieta Gorzka-Kmieć, autorka książek dla dzieci. Ale tak naprawdę, jak co roku, oddajemy scenę mieszkańcom miasta. Są to aktywni członkowie zgierskich stowarzyszeń, instytucji kultury czy grup artystycznych, na przykład ART-51 – wyjaśnia Dorota Abramczyk.

W programie zgierskiej edycji Narodowego Czytania 2022 znalazły się także m.in.: koncert Marty Bednarek (“Balladowo i romantycznie”), inscenizacje teatralne oparte na tekstach “Ballad i romansów”, wystawa fotografii z 10. jubileuszowej edycji Narodowego Czytania czy finał rodzinnej gry terenowej. Zostaną także wręczone nagrody laureatom okolicznościowych konkursów, jak choćby ogłoszonej przez zgierską bibliotekę zabawy dla najmłodszych czytelników, polegającej na wykonaniu ilustracji do wybranej przez siebie bajki lub ballady Adama Mickiewicza. W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do Starego Młyna.

Czym jest Narodowe Czytanie?

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa Prezydenta RP organizowana od 2012 roku, mająca na celu promocję czytelnictwa. Wydarzenie od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród zgierzan. Wielu z nich angażuje się w realizację, przygotowując wybrany fragment lektury, by potem publicznie zaprezentować go w czasie pierwszego wrześniowego weekendu.

W tym roku do promocji Narodowego Czytania, wspomagając bibliotekę, włączyły się także inne jednostki organizacyjne Miasta Zgierz: Wydział Promocji UMZ, Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Stary Młyn Zgierz, Centrum Kultury Dziecka czy Muzeum Miasta Zgierza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegia-Radomiak 1-0. Mariusz Lewandowski: Były sytuacje, żeby wygrać. Wideo
Następny artykułUM Zgierz: Wrzesień 2022 w kinie w Starym Młynie