A A+ A++

Motywem przewodnim XIII edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Po Szychcie. Czas na fajrant!”. Industriada to święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy.

Od godziny 9:00 do 21:00 uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. wziąć udział w wystawach poświęconych tematyce górnictwa w Muzeum Miejskim Sztygarka, pójść na otwarte warsztaty z tworzenia mydełek węglowych, zwiedzić Kopalnie Ćwiczebną „Sztygarka” czy skosztować potraw z regionalnych przepisów przygotowanych przez uczniów klasy gastronomicznej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.

Kopalnia po szychcie – zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” – 9.00-20.00

Wycieczka po Kopalni Ćwiczebnej nieco odbiegającą od standardowego oprowadzania turystów przez przewodnika po trasie podziemnej. Przewodnikami będą emerytowani górnicy kopalń zagłębiowskich, którzy przybliżą zwiedzającym zakazy, nakazy i zasady pracy górnika w kopalni, opowiedzą o życiu górnika w pracy i poza kopalnią, a wszystko będzie okraszone ciekawymi wspomnieniami i anegdotami.

Prosimy o obowiązkowe zabranie okrycia wierzchniego i pełnych butów. Brak odpowiedniego stroju może skutkować anulowaniem rezerwacji/wejścia/biletu.)
Rezerwacja i odbiór biletów wejściowych na Kopalnie Ćwiczebna w gmachu Muzeum Miejskiego “Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69.

Zwiedzanie Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – wystawa „Górnik po szychcie na przestrzeni czasów”

Wystawa będzie prezentowała wytwory artystyczne wykonane przez amatorów, również górników. Zaprezentowane zostaną głównie dzieła malarskie zaliczane to tzw. sztuki naiwnej oraz rzeźby w węglu często wykonywane przez górników w czasie wolnym. Ekspozycja będzie przedstawiać miedzy innymi prace Grupy Janowskiej.

Warsztaty i demonstracja gotowania potraw regionalnych – 11.00-13.00

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej (klasa gastronomiczna) pod opieką nauczyciela przygotowują przykładowe potrawy tradycyjnej kuchni zagłębiowskiej, które następnie będą degustowane przez uczestników imprezy. W trakcie imprezy autorzy potraw na bieżąco będą opowiadać o przygotowywanych potrawach.

Warsztaty „Czarne mydło” – zajęcia otwarte z robienia mydełek węglowych – 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

W trakcie warsztatów uczestnicy (głównie dzieci) wykonują pod opieką pracownika Muzeum ekologiczną masę mydlaną glicerynową z dodatkiem olejków zapachowych, ziół i węgla aktywnego, która następnie zastyga w przygotowanych formach. Własnoręcznie wykonane mydełka uczestnicy zajęć zabierają jako pamiątkę.

Poczęstunek Zagłębiowską zalewajką – 15.00-16.00

Zalewajka to sztandarowa zupa Zagłębia Dąbrowskiego, kiedyś podstawowy składnik menu rodziny górniczej, spożywana do dziś w wielu odmianach.

Występ Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej – 16.00-17.00

Orkiestra dęta w strojach górniczych wykona klasyczny zestaw utworów marszowych, granych kiedyś w czasie uroczystości i parad górniczych w Dąbrowie Górniczej.

Stoisko Stowarzyszenia Inżynierów i Techników przemysłu hutniczego oddział w Dąbrowie Górniczej – 10.00-16.00

Prezentacja zakresu działalności Stowarzyszenia oraz specjalistycznych wydawnictw naukowo-technicznych z branży hutniczej.

INDUSTRIALNE spotkania z techniką wojskową – Park Historyczno-Militarny “REDUTA” – 9.00-21.00

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCCK Chorzów: z cyklu PRZEWODNIK OPOWIADA – Czy znasz te miejsca w Chorzowie?
Następny artykułIs the food crisis over or just getting started?