A A+ A++

Akademia Zamojska otrzymała zgodę Ministra Edukacji i Nauki na kształcenie studentów na kierunku położnictwo – studia licencjackie i magisterskie. Wcześniej akredytację wydał Minister Zdrowia oraz Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych, a pozytywną opinię Polska Komisja Akredytacyjna.

Studia I stopnia o profilu praktycznym trwać będą 6 semestrów i ukończą się uzyskaniem tytułu licencjata położnictwa. W programie studiów przewidziano 1100 godzin zajęć praktycznych i 1200 godzin praktyk zawodowych. Oprócz wiedzy ogólnej z obszaru nauk medycznych, studenci nabędą szczegółową wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu położnictwa i ginekologii, niezbędną do wykonywania zawodu położnej/położnego. Studenci będą mieli także zajęcia do wyboru: język migowy lub współpraca w zespołach opieki zdrowotnej.

Akademia Zamojska uruchomi również studia I stopnia zawodowe uzupełniające tzw. „pomostowe” w trybie niestacjonarnym. Studia te dedykowane są osobom z dyplomem ukończenia dwuipółletniej szkoły policealnej albo pomaturalnej kształcącej w zawodzie położnej. Studia będą trwały 2 semestry, a wymiar zajęć praktycznych i praktyk zawodowych wynosi 605 godzin. Przewidziane w programie studiów zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe mogą zostać zaliczone na wniosek studenta na podstawie udokumentowanego doświadczenia zawodowego, w zakresie wykonywanych czynności odpowiadających przedmiotowi zajęć praktycznych lub praktyk zawodowych, z uwzględnieniem długości stażu pracy.

Absolwenci studiów licencjackich będą przygotowani do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej oraz szkołach rodzenia itp. Ponadto absolwenci będą przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Studia II stopnia (magisterskie) na kierunku położnictwo trwać będą 4 semestry, w trakcie których przewidziano 200 godzin praktyk zawodowych. W programie kształcenia znajdują się przedmioty medyczne i specjalistyczne z obszaru nauk o zdrowiu. Studenci będą realizować zajęcia uzupełniające tj.: uroginekologia, pielęgniarstwo operacyjne i zabiegowe w ginekologii i położnictwie, psychoterapia elementarna, psychopatologie w rodzinie. Student będzie miał także możliwość wyboru zajęć: endoskopia w ginekologii i położnictwie, najnowsze techniki diagnostyczne, podstawy kliniczne rozrodczości człowieka. Studia magisterskie na kierunku położnictwo przygotują absolwentów do samodzielnego pełnienia zadań położnej/położnego, w tym świadczenia opieki zdrowotnej, zarządzania nią oraz podjęcia studiów doktoranckich.

Studia na kierunku położnictwo w Akademii Zamojskiej prowadzone będą w systemie stacjonarnym (bezpłatne) i niestacjonarnym. Zajęcia odbywać się będą w nowocześnie wyposażonych pracowniach Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej Akademii Zamojskiej przy ul. Hrubieszowskiej 24, w Zakładach Opieki Zdrowotnej oraz innych Placówkach Ochrony Zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTexas BUSES first batch of illegals to self-proclaimed “sanctuary city” Chicago
Następny artykułKard. Nycz: rezygnacja papieża Franciszka nie miałaby żadnego uzasadnienia