A A+ A++

W 2021 r. liczba połączeń na bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta wzrosła o ok. 100 proc. w porównaniu do czasu sprzed epidemii. 1 września ruszyło badanie oczekiwań osób kontaktujących się z Biurem RPP.

Od 1 września ruszył w Biurze RPP projekt badania satysfakcji klienta. Wynika ono z potrzeby uzyskania wiedzy na temat oczekiwań pacjentów. Ocena poziomu satysfakcji z usług świadczonych przez urząd pomoże w poznaniu jego mocnych i słabych stron oraz pokaże sposób postrzegania wizerunku Rzecznika. Pozwoli też na zdiagnozowanie sytuacji i dostosowanie do niej odpowiednich działań naprawczych.

Badanie obejmie obszary funkcjonowania urzędu, które związane są z bezpośrednią obsługą zwracającego się o pomoc obywatela, m. in. za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590.

Bezpłatna infolinia dla pacjentów jest jednym z narzędzi działania Rzecznika Praw Pacjenta. Dzwoniąc na jej numer każdy obywatel może otrzymać informacje dotyczące swoich praw – jako pacjenta.

Jeśli zgłoszenie wskazuje, że w sprawie mogło dojść do nieprawidłowości, Rzecznik podejmie sprawę i rozpocznie postępowanie wyjaśniające, ustalając, czy naruszono prawa pacjenta. Jeżeli tak się stało, RPP skieruje do podmiotu leczniczego wystąpienie, zawierające opinie lub wnioski, co do sposobu załatwiania tej sprawy. Dodatkowo, jeżeli sprawa tego wymaga, Rzecznik może zażądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego lub zastosowania sankcji służbowych wobec konkretnego pracownika placówki. Może też zwrócić się do organu nadrzędnego – który sprawuje nadzór i może dokonywać kontroli i oceny działalności placówki, w której naruszono prawa pacjenta – z wnioskiem o zastosowanie środków przewidzianych w przepisach prawa.

Jak poinformowało biuro prasowe Rzecznika Praw Pacjenta, z roku na rok wzrasta liczba rozmówców Telefonicznej Informacji Pacjenta. Wpłynęła na to m.in. sytuacja epidemiczna w Polsce, a także skala niezbędnej pomocy i wsparcia. Z danych RPP wynika, że w 2021 r. liczba połączeń za pośrednictwem infolinii wzrosła o ok. 100 proc. w porównaniu do czasu sprzed epidemii:

Liczba połączeń przychodzących:

  • w roku 2019 to: 66,5 tys.
  • w roku 2020 – 110 tys.
  • w roku 2021 – 133 tys.

Zagadnienia związane z realizacją prawa do świadczeń zdrowotnych stanowią przeważającą liczbę zgłoszeń na infolinię. Również w 2021 r. ponad 53 proc. zgłoszeń dotyczyło tego prawa pacjenta.

Źródło: RPP/PAP

Polecamy także:

Najwięcej zgłoszeń na infolinię RPP dotyczy traktowania pacjentów w POZ

Prawa pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym – RPP wyjaśnia

Prawo po stronie pacjenta: Pierwsza skarga nadzwyczajna RPP

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Pacjenci potrzebują rzecznika swoich praw. Teraz będzie on badał ich oczekiwania. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRemont powiatowej drogi w Buczkowicach już zakończony
Następny artykułTajwański miliarder sfinansuje armię “cywilnych wojowników”. Mają stawić czoła Chinom